REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plik JPK_VAT nie uzgadnia się z deklaracją VAT?

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Plik JPK_VAT nie uzgadnia się z deklaracją VAT? /shutterstock.com
Plik JPK_VAT nie uzgadnia się z deklaracją VAT? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przed wysłaniem pliku JPK_VAT do urzędu, należy wykonać podstawowy test i sprawdzić, czy dane w pliku JPK uzgadniają się z deklaracją VAT (lub jej korektą) za ten sam okres. Jeżeli nie, należy znaleźć przyczynę błędu i natychmiast skorygować rozliczenia.

JPK_VAT 2018 – nowe procedury

Autopromocja

Plik JPK_VAT stanowi odzwierciedlenie deklaracji VAT. Dlatego pierwszym i podstawowym testem, jaki mogą wykonać organy podatkowe, jest weryfikacja, czy plik JPK_VAT uzgadnia się z deklaracją VAT. Jest to jednocześnie najprostszy test, jaki mogą wykonać podatnicy zanim dostarczą swoje rozliczenia do urzędu. Tym bardziej, że można wykonać go samodzielnie, bez potrzeby używania jakichkolwiek narzędzi czy programów komputerowych, choć niewątpliwie pomocne w tym zakresie są narzędzia do wizualizacji w programie Excel obydwu źródeł danych.

Deklaracja VAT-7

Powszechnie stosowana deklaracja VAT-7 wskazuje sumy kwot netto i VAT różnych typów transakcji (np. pola nr 15 i 16 – dla sprzedaży krajowej opodatkowanej stawką 5%, pole 22 – dla eksportu towarów, pola 23 i 24 – dla WNT, pola 45 i 46 – kwoty netto i VAT dotyczące zakupów krajowych pozostałych).

Kwoty wykazane w polach od P10 do P39 (sekcja dla podatku należnego) oraz od P43 od P50 (podatek naliczony) deklaracji VAT-7 powinny odpowiadać pośrednim sumom kwot wykazanych w skorelowanych polach JPK_VAT. Aby to sprawdzić, należy zsumować wszystkie kwoty wpisane np. w polu K_15 pliku JPK_VAT i upewnić się, czy suma jest równa kwocie wpisanej w pole 15 deklaracji VAT-7 (podobnie dla korekty deklaracji).

Jeżeli kwoty z pól o odpowiadających sobie numerach różnią się, prawdopodobnie w rozliczeniach VAT jest błąd. Może on wynikać z nieprawidłowego zsumowania kwot transakcji na potrzeby deklaracji VAT-7. Możliwe również, że w pliku JPK_VAT nie zostały wykazane wszystkie transakcje albo któraś z nich wystąpiła tam dwukrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten sam test należy przeprowadzić przed złożeniem korekt deklaracji VAT-7 i pliku JPK_VAT. Sumując kwoty wpisane w poszczególnych polach korekty JPK_VAT, powinniśmy otrzymać kwoty równe tym, które są wpisane w polach o tym samym numerze w deklaracji VAT-7.

Należy pamiętać o tym, że nawet jeżeli kwoty z pól deklaracji VAT-7 i sumy kontrolne w pliku JPK_VAT zgadzają się, nie musi to wcale oznaczać, że nasze rozliczenia są prawidłowe. Zdarza się bowiem, że deklaracja jest tworzona w oparciu o zapisy JPK_VAT, więc jeżeli w tym drugim źródle jest błąd merytoryczny, będzie on powielony na poziomie bazującej na nim deklaracji VAT. Dlatego warto dodatkowo przeprowadzić szczegółowe testy merytoryczne w oparciu o zapisy uwidaczniane na poziomie transakcyjnym w pliku JPK_VAT, najlepiej przy użyciu dedykowanych rozwiązań informatycznych.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Deklaracja VAT-UE

W deklaracji VAT-UE należy wykazać transakcje wewnątrzwspólnotowe. Kwoty transakcji wykazanych w poszczególnych sekcjach powinny w tym przypadku odpowiadać poszczególnym sumom kwot z opowiadających im pól JPK_VAT.

Kwoty netto transakcji w polach K_12 powinny być odzwierciedleniem pozycji wykazanych w sekcji E deklaracji VAT-UE, obejmującej wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Pola K_21, właściwe dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, powinny odpowiadać sekcji C deklaracji. Natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które również podlega wykazaniu w pliku JPK_VAT (pola K-23) powinno uzgadniać się z transakcjami wykazanymi w sekcji D deklaracji VAT-UE.

Testy w powyższym zakresie należy przeprowadzić zarówno na poziomie sum ogólnych (suma w odpowiedniej sekcji deklaracji VAT-UE w zestawieniu z sumą pośrednią dla pól K w JPK), jak również sum kwot netto dla każdego nr VAT-UE kontrahenta unijnego.

Sprawdź za darmo poprawność rozliczeń VAT z plikiem JPK_VAT

Zweryfikuj, czy plik JPK_VAT uzgadnia się z deklaracją VAT-7

Dowiedz się, jak samodzielnie przeprowadzić testy JPK


VAT-27 dla reverse charge

W polu K_31 pliku JPK_VAT wykazuje się transakcje, które rozliczane są z zastosowaniem mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia. Kwoty zamieszczone w tym polu powinny odpowiadać sumom wartości netto transakcji wykazanych w deklaracji VAT-27. Deklaracja zakłada podział na dostawę towarów i świadczenie usług. Plik JPK_VAT nie wprowadza takiego rozróżnienia. Aby sprawdzić, czy plik JPK uzgadnia się z deklaracją, należy zsumować kwoty netto transakcji dla poszczególnych kontrahentów, zidentyfikowanych za pomocą numeru VAT-UE.

Również w tym przypadku test można wykonywać na poziomie sum ogólnych (suma kontrolna z pola K_31 porównana do sumy kwot netto wykazanych w deklaracji VAT-27), jak i dla sum kwot netto przyporządkowanych do poszczególnych nr NIP nabywców.

Błędy podane na tacy

Co istotne, w przypadku składania korekty deklaracji VAT i korekty pliku JPK_VAT, można w okamgnieniu zidentyfikować transakcje, które były powodem korekty rozliczeń VAT. Wystarczy zastosować proste narzędzie do porównywania transakcji wykazanych w pliku pierwotnym i korekcie. Mając na tacy różnice, można przygotować się do złożenia rzetelnego uzasadnienia przyczyn korekty.

Igor Roman

Starszy Menedżer

Tax Management Consulting

Deloitte Doradztwo Podatkowe

Igor Roman, Starszy Menedżer, Tax Management Consulting, Deloitte Doradztwo Podatkowe
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA