| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Obowiązek składania korekty JPK_VAT

Obowiązek składania korekty JPK_VAT

W praktyce gospodarczej niejednokrotnie dochodzi do konieczności złożenia korekty deklaracji VAT. Taka korekta pociąga za sobą również konieczność skorygowania przesłanego pliku JPK_VAT.

Przekazywanie plików JPK_VAT

Obowiązkiem przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) objęte zostały od dnia 1 lipca 2016 r. duże podmioty a od 1 stycznia 2017 r. podmioty małe i średnie. Natomiast mikro przedsiębiorcy na przygotowanie się do tego obowiązku mają czas do 1 stycznia 2018 r.

Nowy wymóg oznacza, że rejestr zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK_VAT musi być przesyłany co miesiąc, niezależnie od tego czy podatnik składa deklarację miesięczną czy kwartalną. Plik ten musi odzwierciedlać deklarację (sumarycznie), w innym przypadku podatnik będzie wzywany do złożenia wyjaśnień co do różnic. Innymi słowy, przesyłane do MF rejestry zakupu i sprzedaży muszą odzwierciedlać dane podlegające wykazaniu w deklaracji VAT.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017

Korekta JPK_VAT

Pojawia się pytanie dotyczące korekt deklaracji VAT i ewentualnych skutków związanych z JPK_VAT, a mianowicie czy korekta deklaracji VAT niesie ze sobą obowiązek korekty JPK_VAT? Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach należy sporządzić korektę?

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, korektę przesłanego JPK_VAT należy sporządzać i przekazywać w każdej sytuacji związanej ze zmianą kwot raportowanych w JPK_VAT. Korektę należy przesłać również w sytuacji błędnego podania stron transakcji (w szczególności numeru kontrahenta).

Nowa struktura JPK_VAT

Od 1 stycznia 2017 r. ma zastosowanie nowa struktur logiczna JPK_VAT. Wprowadzenie nowej struktury to efekt zmian przepisów dotyczących ewidencji VAT, a także dotychczasowych doświadczeń wynikających z obowiązywania przepisów w zakresie JPK.

Jeżeli chodzi o ewidencję VAT, zmianie uległ art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, który wskazuje jakie dane powinna zawierać ewidencja. Jak z niego wynika, czynni podatnicy VAT w dalszym ciągu są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej. Nowością jest natomiast wyraźne wskazanie na informację podsumowującą, co oznacza, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) podatnicy są zobligowani do uwzględniania w ewidencji numeru VAT UE dostawcy.

Obecnie zatem ewidencja VAT powinna zawierać w szczególności:

- dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,

- wysokość kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego,

- kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego,

- kwoty podatku podlegające wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także

- inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »