| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola podatkowa > Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Prowadzimy spółkę. Na skutek podtopienia naszej siedziby straciliśmy ogromną część majątku jaki znajdował się na terenie siedziby firmy. Zalaniu uległo również biuro firmy w tym także dokumenty podatkowo-księgowe. Jak spółka powinna postąpić w takiej sytuacji wobec urzędu skarbowego i co zrobi urząd skarbowy względem naszej spółki?

Pomimo braku winy w przypadku utraty dokumentów to na podatniku ciąży obowiązek możliwie szybkiego ich odtworzenia. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT to wymienione tam m. in. faktury stanowią dokumenty na podstawie, których podatnik będzie mógł rozliczyć podatek naliczony. 

Przedsiębiorca powinien postarać się w miarę możliwości jak najszybciej odtworzyć zniszczone faktury poprzez zdobycie od swoich kontrahentów ich równoważnych duplikatów. 

Wówczas organ podatkowy, który stwierdzi, że podatnik nie posiada dokumentacji podatkowej i nie będzie w stanie jej odtworzyć oraz nie ma możliwości odtworzenia dokumentacji na podstawie innych dokumentów, wówczas dokonuje oszacowania podstawy opodatkowania.

Jeśli idzie o dokumenty potwierdzające koszty uzyskania przychodów to oczywiście one również powinny być należycie sporządzone i przechowywane. Jednak ich brak nie powoduje takich rygorystycznych konsekwencji jak przy VAT. Przedsiębiorca musi pamiętać, że w przypadku niezawinionej utraty dokumentacji powinien postarać się udowodnić w inny sposób, że dany wydatek został faktycznie poniesiony.

Polecamy: Kontrola podatkowa - cele i podmioty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Nel Berezowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK