| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola podatkowa > Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Prowadzimy spółkę. Na skutek podtopienia naszej siedziby straciliśmy ogromną część majątku jaki znajdował się na terenie siedziby firmy. Zalaniu uległo również biuro firmy w tym także dokumenty podatkowo-księgowe. Jak spółka powinna postąpić w takiej sytuacji wobec urzędu skarbowego i co zrobi urząd skarbowy względem naszej spółki?

Pomimo braku winy w przypadku utraty dokumentów to na podatniku ciąży obowiązek możliwie szybkiego ich odtworzenia. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT to wymienione tam m. in. faktury stanowią dokumenty na podstawie, których podatnik będzie mógł rozliczyć podatek naliczony. 

Przedsiębiorca powinien postarać się w miarę możliwości jak najszybciej odtworzyć zniszczone faktury poprzez zdobycie od swoich kontrahentów ich równoważnych duplikatów. 

Wówczas organ podatkowy, który stwierdzi, że podatnik nie posiada dokumentacji podatkowej i nie będzie w stanie jej odtworzyć oraz nie ma możliwości odtworzenia dokumentacji na podstawie innych dokumentów, wówczas dokonuje oszacowania podstawy opodatkowania.

Jeśli idzie o dokumenty potwierdzające koszty uzyskania przychodów to oczywiście one również powinny być należycie sporządzone i przechowywane. Jednak ich brak nie powoduje takich rygorystycznych konsekwencji jak przy VAT. Przedsiębiorca musi pamiętać, że w przypadku niezawinionej utraty dokumentacji powinien postarać się udowodnić w inny sposób, że dany wydatek został faktycznie poniesiony.

Polecamy: Kontrola podatkowa - cele i podmioty

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »