| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola podatkowa > Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Prowadzimy spółkę. Na skutek podtopienia naszej siedziby straciliśmy ogromną część majątku jaki znajdował się na terenie siedziby firmy. Zalaniu uległo również biuro firmy w tym także dokumenty podatkowo-księgowe. Jak spółka powinna postąpić w takiej sytuacji wobec urzędu skarbowego i co zrobi urząd skarbowy względem naszej spółki?

Na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej podatnicy prowadzący księgi podatkowe mają obowiązek ich przechowywania do końca okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, co w praktyce oznacza nawet 7 lat, ponieważ np. zobowiązanie w podatku CIT czy PIT, które powstało w 2004 r. przedawni się z końcem 2010 r. 

Oprócz ksiąg podatkowych należy mieć również na myśli wszystkie z tym związane dokumenty, tj.: ewidencje, faktury, dowody wpłaty itp. Jeśli chodzi o przepisy dot. podatku VAT to podatnicy mają obowiązek przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz pozostałe dokumenty związane z tym rozliczeniem, aż do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tak wynika z art. 112 ustawy o VAT.

Porównaj: Prawa i obowiązki podczas kontroli

W rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT mowa jest o obowiązku przechowywania oryginałów, kopii i duplikatów faktur w tym również faktur korygujących. Odnośnie dokumentów dotyczących innych podatków obowiązują podobne zasady.
Niedotrzymanie obowiązku przechowywania przez określony czas przepisami dokumentów podatkowych jak również nieprzechowywanie czy też przechowywanie ich w sposób uniemożliwiający ich odczytanie może zrodzić wobec podatnika konsekwencje karnoskarbowe zagrożone wysoką karą grzywny. 

Jednakże surowe konsekwencje względem podatnika, który nie wypełnił takich obowiązków będą wyciągnięte wobec niego jeżeli popełnił takie czyny umyślnie. Utrata dokumentów wskutek powodzi czyli na skutek siły wyższej jest niezależna od podatnika i wyłącza jego winę umyślną, chyba że korzystając z nadarzającej się okazji świadomie zatopi dokumenty. 

Kiedy już dojdzie do zniszczenia dokumentów, podatnik powinien o tym poinformować organ podatkowy. Jest to bardzo ważne, z jego punktu widzenia, ponieważ w przypadku każdej przyszłej kontroli, pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji i niespodzianek ze strony urzędu skarbowego. 

Nawet jeżeli brak dokumentów nie będzie zawiniony przez podatnika, największy problem w przypadku utraty dokumentów będzie zapewne w przypadku podatku VAT. Z przepisów ustawy o VAT wynika bowiem, że brak oryginałów dokumentów uprawniających do odliczenia VAT wpływa na brak możliwości jego odliczenia. 

I nie dotyczy to sytuacji, w której podczas kontroli stwierdzono brak dokumentów uprawniających do odliczenia. Chodzi tutaj o samo posiadanie oryginału faktury dokumentującej nabycie towaru bądź usługi w chwili odliczenia VAT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »