| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Firmanctwo oszustów podatkowych

Firmanctwo oszustów podatkowych

Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy we współpracy z prokuraturą odkrył, że kilku „przedsiębiorców” działając w zorganizowanej grupie popełniło przestępstwo polegające na doprowadzeniu Skarbu Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez zawyżenie kwot VAT naliczonego.

Jak ustalono, jeden z przedsiębiorców – firmant, w celu ukrycia rzeczywistych rozmiarów prowadzonej działalności gospodarczej posługiwał się imieniem i nazwiskiem innych podmiotów (firmujących) wskutek czego zaniżył łącznie sprzedaż na kwotę netto przekraczającą 3,5 mln zł oraz należny podatek od towarów i usług na kwotę blisko 800 tys. zł.

Wykorzystał w tym celu dwa inne podmioty – osoby fizyczne, które zarejestrowały działalność, ale nie wykonywały jej samodzielnie i nie posiadały nad nią kontroli, a tym samym nie miały na nią żadnego wpływu. Ich rola jak ustalono, ograniczała się wyłącznie do wyrażenia zgody na użyczenie imienia i nazwiska dla potrzeb działalności prowadzonej przez firmanta.

Celem takiego działania oprócz ukrycia rozmiarów działalności prowadzonej przez firmanta, było „zalegalizowanie” wprowadzenia do obrotu towaru w postaci złomu i drewnianych palet, których zakup nie był potwierdzony fakturami. Firmujący posługując się fikcyjnymi fakturami zakupu dokonywali obniżenia podatku należnego od dokonywanych transakcji odsprzedaży „legalizowanego” towaru. Środki finansowe uzyskane z tej sprzedaży były przekazywane firmantowi.

Ponadto stwierdzono, że firmant sam również wystawiał i wprowadzał do obiegu faktury niedokumentujące rzeczywistych czynności, a jedynie je pozorujące. Jak ustalono, posługiwał się także fikcyjnymi fakturami zakupu towarów.

Polecamy: serwis Koszty

W przypadku dwóch firmujących ustalono, że wystawili oni blisko 400 tzw. „pustych faktur” sprzedaży głównie złomu i palet, w których łączny wykazany podatek przekroczył kwotę 800 tys. złotych.

Postępowania kontrolne wobec firmanta i dwóch firmujących zakończyły się wydaniem przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy decyzji. Firmujący od wydanych rozstrzygnięć nie odwołali się i tym samym decyzje stały się ostateczne. Osoba organizująca cały proceder – firmant złożyła odwołanie, w wyniku rozpatrzenia którego Dyrektor Izby Skarbowej w. Bydgoszczy, wydał rozstrzygnięcie utrzymujące w zasadniczej części w mocy decyzję organu I instancji. Należne z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości zobowiązanie firmanta wobec Skarbu Państwa zostało na wniosek tut. Urzędu zabezpieczone na majątku podatnika.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

W prowadzonym równolegle postępowaniu prokuratury, zapadł już w stosunku do jednego z firmujących wyrok skazujący, natomiast wobec firmanta i drugiej współdziałającej z nim osoby został wniesiony akt oskarżenia.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK