| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Szacowanie podstawy opodatkowania na cenzurowanym

Szacowanie podstawy opodatkowania na cenzurowanym

Spółka wykorzystała związek gospodarczy z podmiotem powiązanym, aby zaniżyć dochód. Ponadto nie przedstawiła dokumentacji podatkowej, która dokumentowałaby transakcje z nim zawarte.

Wobec tego podstawę opodatkowania ustalono w drodze szacowania, a różnicę pomiędzy dochodem zadeklarowanym przez spółkę a ustalonym przez organ opodatkowano wg stawki 50%. Ogółem zaniżenie zobowiązania w zakresie CIT wyniosło ponad 3,8 mln zł. Spółka nie odwołała się od ustaleń kontroli.

W badanym okresie Spółka, będąca oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy z siedzibą w Niemczech, prowadziła działalność polegającą na wytwarzaniu stroików adwentowych, stroików nagrobnych i kompozycji kwiatowych.

Handlowała też krzewami róż i sadzonkami drzew owocowych. Jako zakład zagranicznego przedsiębiorcy złożyła do właściwego urzędu skarbowego zeznanie CIT-8. Jednak dane wykazane w zeznaniu nie odpowiadały tym, które wynikały z przedłożonych w trakcie postępowania ksiąg rachunkowych.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Wedle wyjaśnień podatnika koszty i przychody zawarte w księgach zostały ustalone szacunkowo. W wyniku dalszej analizy dokumentów źródłowych ustalono, że spółka dokonywała transakcji z podmiotem powiązanym, w związku z czym miała obowiązek przedłożenia dokumentacji podatkowej dotyczącej przeprowadzonych z tym podmiotem transakcji, ale dokumentacji takiej nie przedstawiła.

Z uwagi na nierzetelność ksiąg oraz wystąpienie powiązań dochód podatnika został określony w drodze oszacowania. Ustalenia wartości rynkowej transakcji dokonano, stosując metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej.

W rezultacie ustalono, że firma zaniżyła przychody o kwotę 7,4 mln zł i zawyżyła koszty uzyskania przychodów o prawie 280 tys. zł. W związku z tym, że nie przedstawiła wymaganej dokumentacji dochód ustalono jako różnicę pomiędzy dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym przez organ i opodatkowano go według stawki 50%.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zaniżone zobowiązanie z tytułu CIT wyniosło ponad 3,8 mln zł. Od wydanej decyzji nie wniesiono odwołania.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »