| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Skarbówka na tropie pozornych transakcji

Skarbówka na tropie pozornych transakcji

Spółka, która nie prowadziła działalności gospodarczej, wystawiła fakturę dokumentującą rzekomą sprzedaż maszyny do produkcji chusteczek higienicznych na wartość netto 1,4 mln zł. Ta pozorna transakcja kosztowała spółkę 314 tys. zł z tytułu VAT. Od decyzji nie wniesiono odwołania.

Kontrola w zarejestrowanej spółce wykazała, że nie prowadziła działalności w miejscu wskazanym jako siedziba. Ponadto nie złożyła zeznania rocznego za badany okres, a w deklaracjach VAT-7 nie wykazała żadnego obrotu. Nikt nie potrafił udzielić informacji, gdzie znajdują się dokumenty źródłowe spółki z badanego roku.

Polecamy: serwis VAT

We wcześniejszych latach zajmowała się produkcją okien, ale ani biuro rachunkowe, które obsługiwało ją w tym czasie, ani pracownicy, którzy byli w niej wówczas zatrudnieni, nie udzielili informacji na temat działalności spółki w roku objętym kontrolą. W toku postępowania ustalono, że w "tajemniczym" roku spółka wystawiła fakturę sprzedaży na wartość netto ponad 1,4 mln zł (VAT w kwocie 314 tys.zł) na sprzedaż maszyny do produkcji chusteczek higienicznych. Transakcja ta okazała się fikcyjna.

Ówczesny prezes spółki przyznał się do wystawienia faktury, lecz zarówno on, jak i osoba widniejąca na fakturze jako nabywca potwierdzili, że sprzedaż maszyny nie miała miejsca.

Polecamy: Inspektor kontroli skarbowej przychodzi o zachodzie słońca

Kwota uszczuplenia zobowiązania z tytułu VAT wyniosła 314 tys. zł. Od decyzji nie wniesiono odwołania.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK