| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Uprawnienia urzędów kontroli skarbowej wobec podatników korzystających z majątku Skarbu Państwa

Uprawnienia urzędów kontroli skarbowej wobec podatników korzystających z majątku Skarbu Państwa

Podatnicy korzystający z majątku Skarbu Państwa powinni pamiętać o szczególnych uprawnieniach UKS w stosunku do nich. Wynikają one z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o kontroli skarbowej.

Przepis ten został zmieniony ustawą z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2010 r. Nr 127 poz. 858.

Stanowi on, że kontroli skarbowej podlegają spółki z udziałem Skarbu Państwa, podmioty wykorzystujące mienie przekazane przez Skarb Państwa oraz sprywatyzowane mienie Skarbu Państwa.

Wprowadzenie tak szerokich kompetencji dla organów podatkowych uzasadniono koniecznością usunięcia istniejących wątpliwości interpretacyjnych w zakresie możliwości przeprowadzania postępowań kontrolnych w pod­miotach o kapitale mieszanym, tj. podmiotach z uczestnictwem kapitałowym mienia państwowego i prywatnego, bez względu na wielkość udziału mienia państwowego (m. in. w przedsiębiorstwach państwowych, spółkach akcyjnych i z o. o., w których jedynym akcjonariuszem lub wspólnikiem jest Skarb Państwa, w których Skarb Państwa posiada większościowy albo mniejszościowy udział w kapitale zakładowym, w tym tworzone na podstawie umów o partnerstwie publiczno-prywatnym, bankach państwowych).

Brak zmian w tym zakresie mógł doprowadzić do sytuacji, w której podmioty przestają podlegać kontroli, jeżeli w danym podmiocie nastąpi zaangażowanie udziału kapitału prywatnego w jakiejkolwiek wysokości.

Nowelizacja miała też na celu usunięcie istniejących ograniczeń podmiotowego zakresu kontroli podmiotów wykorzystujących mienie przekazane przez Skarb Państwa.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Z uwagi na fakt, iż pojęcie realizacji zadań publicznych jest pojęciem niedookreślonym oraz że mienie państwowe może być przekazywane na różne cele, w tym niezwiązane z realizacją zadań publicznych (np. podwyższenie kapitału), celowe jest objęcie zakresem kontroli skarbowej wszystkich podmiotów wykorzystujących mienie państwowe.

Aktywność w zakresie działań kontrolnych UKS nie jest więc ograniczona do sprawdzenia stanu rozliczeń podatkowych podatnika.

Źródło: druk sejmowy nr 1852

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK