| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Ukrywasz dochody? Skarbówka Cię wytropi

Ukrywasz dochody? Skarbówka Cię wytropi

Jak informuje Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach ok. 10% kontrolowanych przedsiębiorców w miesiącach styczeń-luty 2012 roku na terenie woj. śląskiego otrzymało mandaty za brak ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W tym czasie inspektorzy kontroli skarbowej skontrolowali ponad 6 tysięcy przedsiębiorców i nałożyli 507 mandatów na łączną kwotę 87.780,00 zł.

Kontrolowani byli przedsiębiorcy prowadzący działalność całoroczną i sezonową, prowadzący sprzedaż w sklepach, barach, dyskotekach, na wyciągach narciarskich czy pod tzw. „chmurką”.

Sprawdzane było, czy sprzedaż jest rejestrowana kasą fiskalną, a także czy osoby do tego zobowiązane posiadają w miejscu sprzedaży urządzenie rejestrujące (kasę lub drukarkę fiskalną).

W miejscach gdzie stwierdzono nieprawidłowości np. za brak ewidencji sprzedaży na urządzeniu rejestrującym, nałożony został mandat, w tym roku jego minimalna wysokość wynosi 150 zł a maksymalna 3.000 zł.

W kilku przypadkach np. za brak właściwego nadzoru wobec właściciela zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze z kodeksu karnego skarbowego.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

Działania w tegorocznej akcji w zależności od potrzeb prowadzone były wspólnie z Urzędami Skarbowymi, Inspekcją Transportu Drogowego czy też z Policją.

O tym, że kasa fiskalna powinna być w każdym punkcie sprzedaży powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca. Okazuje się jednak, że niektórzy zapominają…. Podczas kontroli inspektor słyszy od sprzedawcy stoiska z przekąskami i piwem, że kasa jest oczywiście, ale…. w siedzibie firmy.

Pieczywo bez paragonu

Kontrola u właściciela piekarni i jednocześnie właściciela 19 punktów wyrobów piekarniczych i cukierniczych na terenie woj. śląskiego pokazuje, że firmy wciąż oszukują. Na 19 skontrolowanych punktów sprzedaży, aż w 9 stwierdzono brak ewidencji sprzedaży na kasach rejestrujących. Za nieewidencjonowanie sprzedaży nałożono 9 mandatów na łączną kwotę 1.410 zł.

Jak rozpocząć ewidencję obrotu kasą fiskalną?

Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym każda osoba, która sprzeda z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda paragonu potwierdzającego sprzedaż, popełnia czyn zabroniony.

Do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty również właściciel lub kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru. I tak właśnie będzie w tym przypadku.

Przejazdy bez podatku

O swoich obowiązkach także nie zawsze pamiętają taksówkarze i kierowcy busów. „Zawsze pytam pasażera czy będzie potrzebował paragon, jeśli nie chce to jest taniej – powiedział jeden z kierowców”.

Kierowca busa który miał uszkodzoną kasę fiskalną nie widział potrzeby, żeby ją naprawić. Po prostu odłożył to na później. Za swoją niefrasobliwość został ukarany mandatem karnym w wysokości 300 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK