| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Od kilku lat łączna kwota wpłat następujących w wyniku działań inspektorów skarbowych przewyższa kwotę ponoszonych przez kontrolę skarbową kosztów. Fiskus się chwali, że obecnie kontrola skarbowa w pełni „zarabia na swoje utrzymanie”. Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów podsumował efekty działań w roku 2011. Wskazał też obszary swojej szczególnej aktywności. Zobaczmy co najbardziej interesuje skarbówkę.

W 2011 roku kontrola skarbowa kontynuowała działania w obszarach, w  których w kolejnych latach można było zaobserwować  zwiększone ryzyko występowania nieprawidłowości podatkowych. 

Minister Finansów informuje o nieprawidłowościach przy odliczeniach darowizn kościelnych

Dzięki szerokiemu zakresowi merytorycznego działania określonego w ustawie o kontroli skarbowej, a także m.in. dzięki dobrze wyszkolonej kadrze organy kontroli skarbowej są w stanie kierować swoje działania na obszary zagrożone  największymi nieprawidłowościami w zależności m.in. od aktualnej sytuacji na rynku obrotu  gospodarczego, zwłaszcza wtedy, gdy obserwowane są negatywne zjawiska, w tym np. nowe  rodzaje oszustw.

Szczególną uwagę skierowano na wykrywanie:

- przestępczości paliwowej,  

- nadużyć w obrocie złomem,

- nieujawnianiu przez podatników faktycznych źródeł przychodu,

- ukrywaniu rzeczywistych rozmiarów oraz

- niezgłaszaniu do opodatkowania prowadzonej  działalności gospodarczej.

Ponadto ujawniano nieprawidłowości popełniane przez podmioty uczestniczące w obrocie wewnątrzwspólnotowym, co wymagało  ścisłej współpracy i  wymiany informacji ze służbami finansowymi państw unii europejskiej.  

Do szczególnie niebezpiecznych dla budżetu państwa zjawisk, na które napotykają organy kontroli skarbowej, bez względu na kontrolowaną branżę, nadal należy zaliczyć wprowadzanie przez nieuczciwe podmioty do obrotu gospodarczego faktur opisujących fikcyjne  zdarzenia gospodarcze, tzw. fikcyjnych faktur, które zostały wystawione wyłącznie w celu  wyłudzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego lub zaliczenia wykazanego w nich wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Efekty działań skarbówki w 2011 roku

W 2011 roku kontrola skarbowa ujawniła  prawie 120 tys. szt. fikcyjnych faktur na łączną kwotę przekraczającą 5,8 miliarda zł.  

W 2011 r. urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły łącznie 9 906 kontroli. W ramach  tych kontroli przeprowadzono 14 492 czynności sprawdzających dokumenty u kontrahentów  kontrolowanych podatników oraz 3 069 przesłuchań.

W celu uzyskania lub weryfikacji dowodów zgromadzonych w toku kontroli, 4 382 razy wystąpiono do instytucji finansowych o  udzielenie informacji stanowiących tajemnicę bankową. 

W uzasadnionych przypadkach organy kontroli skarbowej wnioskowały do urzędów  skarbowych o dokonanie zabezpieczeń majątku nieuczciwych podatników na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych na łączną kwotę 630 mln zł. Wydano decyzje o zabezpieczeniu na łączną kwotę 417 mln zł. 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK