| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Przestępstwa skarbowe w obrocie nieruchomościami

Przestępstwa skarbowe w obrocie nieruchomościami

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej jest obrót nieruchomościami. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Sprzedaż podzielonego gruntu.

Małżeństwo prowadzące gospodarstwo rolne zakupiło 34 hektary gruntów rolnych. Po dokonaniu przekwalifikowania ich na budowlane dokonali podziału na mniejsze działki, które następnie sprzedali. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że sprzedaż działek należy zakwalifikować jako niezgłoszoną działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.

Wyjaśnienia podatników, że grunty stanowiły ich majątek prywatny przeznaczony na cele rolne (hodowlane) nie znalazł potwierdzenia w materiałach dowodowych, wobec czego organ kontrolny wydał decyzję dla obojga małżonków na kwotę 2 mln zł.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Wykazanie przez spółkę straty, podczas gdy był dochód.

Zajmująca się wynajmem lokali użytkowych na działalność gospodarczą spółka wykazała w zeznaniu podatkowym ponad 100 tys. zł straty na prowadzonej działalności. Kontrola skarbowa udowodniła jednak, że spółka osiągnęła dochód i powinna zapłacić podatek w wysokości ponad 3,2 mln zł. W toku kontroli stwierdzono, że nie zaliczyła do przychodów kwot ze sprzedaży 2 centrów handlowych, a ponadto uznała za koszty podatkowe wartość  przeszacowanych działek, wcześniej wniesionych aportem. W wyniku tego zaniżyła dochód o ponad 13,3 mln zł.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Kontrola skarbowa u przedsiębiorcy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »