| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 10 czerwca 2010 r. wyrok dotyczący skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową. Wątpliwości budziło, czy opodatkowanie niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z o.o. dotyczyć może także tych zysków, które zostały wypracowane przed 1 stycznia 2009 r.

Zdaniem Spółki oznacza to, że opodatkowaniu CIT na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT mogą podlegać – na dzień przekształcenia – jedynie te dochody, które wynikają z niepodzielonych zysków sprzed 1 stycznia 2009 r. Przeciwne stanowisko stanowiłoby – zdaniem wnioskodawcy – naruszenie konstytucyjnej zasady niedziałania prawa wstecz.

Decyduje dzień przekształcenia 

W odpowiedzi na wniosek, dyrektor IS wydał interpretację, w której stwierdził, że stanowisko spółki było nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji stwierdził, że w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, przychód z tytułu niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, co wynika wprost z brzmienia tego przepisu.

Przychód ten może się wiązać tylko z przekształceniem, które zostało lub zostanie dokonane po 1 stycznia 2009 r. Dlatego też działanie prawa wstecz nie nastąpi nawet jeżeli część niepodzielonych zysków, które zostaną uwzględnione w podstawie opodatkowania, pochodzić będzie sprzed 1 stycznia 2010 r.

Polecamy: Interpretacje podatkowe od A do Z

Spółka nie pogodziła się z tą interpretacją i wniosła skargę do WSA w Warszawie. Po rozpatrzeniu skargi, sąd uznał, że rację miał organ podatkowy. Dlatego też skargę oddalił.

W ślad za dyrektorem IS, WSA stwierdził, że przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. Jeżeli powstaje on po 1 stycznia 2009 r., to nie ma przeszkód by opodatkowanie dotyczyło całości niepodzielonych zysków przekształcanej spółki kapitałowej, także tych, które zostały wypracowane przed 2009 r.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Wybór przepisów:

Ustawa o CIT - art. 10. 1. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:
8) wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »