| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Jakie obowiązki ciążą na inkasencie

Jakie obowiązki ciążą na inkasencie


W praktyce nie ma najczęściej problemu z definiowaniem pojęć „podatnik” i „płatnik”. Przepisy regulują także funkcjonowanie inkasenta. Kim jest inkasent i jaka jest jego rola?

Przepisy przewidują, że inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, zobowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu

Jeśli inkasent nie wykona w/w obowiązku, odpowiada za podatek pobrany, a niewpłacony. Inkasent odpowiada za niewpłacenie podatku w terminie całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność inkasenta nie zachodzi, jeśli podatek nie został pobrany w winy podatnika; w takim wypadku organ podatkowy wydaje decyzję o odpowiedzialności podatnika.

Zarówno płatnicy, jak i inkasenci mają obowiązek przechowywać dokumenty związane z poborem lub inkasem podatków do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania płatnika lub inkasenta. Po upływie przedawnienia zobowiązania inkasenta są oni zobowiązani przekazać podatnikom dokumenty związane z poborem lub inkasem podatku; dokumenty te podlegają zniszczeniu, jeżeli ich przekazanie podatnikowi jest niemożliwe.

Polecamy: serwis Ryczałt

Inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. W razie stwierdzenia, że inkasent pobrał wynagrodzenie nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, organ podatkowy wydaje decyzję o zwrocie nienależnego wynagrodzenia.

Kwestie związane z wynagrodzeniem inkasenta określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa (Dz.U. nr 240, poz. 2065).

W myśl § 1 ust. 1 pkt 2 w/w rozporządzenia inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, wynoszące 0,1% kwoty podatków pobranych przez inkasentów na rzecz budżetu państwa. Kwota należnego inkasentowi wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez niego.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Inkasent, który pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, jest zobowiązany dokonać zwrotu nienależnego wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę.

Wynagrodzenie z tytułu inkasa otrzymywane przez inkasentów jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście – art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 6 ustawy o PIT (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 maja 2010 r., sygn. IBPBII/1/415153/10/ŚS.

Podstawa prawna: - art. 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – tekst jedn. Dz.U. z 2005, nr 8, poz. 60, z późn. zm.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK