| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Czy i kiedy następuje przejście praw i obowiązków podatnika na jego spadkobierców?

Czy i kiedy następuje przejście praw i obowiązków podatnika na jego spadkobierców?

W razie śmierci podatnika na jego spadkobiercach ciąży szereg praw i obowiązków, np. prawo do zwrotu nadpłaty lub zwrotu podatku wraz z oprocentowaniem. W takiej sytuacji określone obowiązki spoczywają także na organach podatkowych.

Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania wskazanej wyżej informacji zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków.

Po upływie w/w terminu organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę.

Jeśli chodzi o oprocentowanie z tytułu przypadających na rzecz spadkodawcy nadpłat oraz zwrotów podatków naliczane jest do dnia otwarcia spadku.

Przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów zwracane są poszczególnym spadkobiercom w proporcji określonej w ich zgodnym oświadczeniu woli, pod warunkiem złożenia w organie podatkowym:

• prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku;

• zgodnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców o podziale tych należności.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Jeżeli spadkobiercy nie złożą wskazanego wyżej oświadczenia w terminie 30 dni od dnia złożenia prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku kwoty należnych nadpłat i zwrotów podatku, a także kwoty oprocentowania z tych tytułów składane są do depozytu organu podatkowego. Nadpłata lub zwrot podatku są pomniejszane o koszty przechowywania w depozycie.

Anna W. i Krzysztof T. byli małżeństwem. Anna W. zmarła. Małżonkowie W. objęci byli niepodzielną małżeńską wspólnością majątkową. Po śmierci Anny W. okazało się, że przysługiwało jej prawo do zwrotu nadpłaty. Komu przypada i w jakiej części zwrot nadpłaty podatku po śmierci Anny W.?
Z chwilą śmierci Anny W. ustała wspólność majątkowa małżeńska i cały majątek podlega tzw. wspólności w częściach ułamkowych. Oboje małżonkowie maja równe udziały w majątku, który był objęty wspólnością ustawową małżeńską. Dotyczy to także prawa do zwrotu nadpłaty podatku. Zatem dla ustalenia prawa Krzysztofa W. do zwrotu połowy nadpłaty przypadającej na jego zmarłego małżonka Krzysztof W. musi wykazać, że jest jedynym spadkobiercą po zmarłej żonie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK