| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Kiedy organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania?

Kiedy organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania?

W niektórych przypadkach organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania. Kiedy ma to miejsce oraz jakie metody oszacowania może stosować organ podatkowy?

W toku kontroli podatkowej u prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą Krzysztofa P. organy podatkowe stwierdziły brak ksiąg podatkowych, dzięki którym byłoby możliwe określenie podstawy opodatkowania. Okazało się, że w sprawie Krzysztofa P. w drodze szacunkowej jest możliwe przy zastosowaniu różnych metod jej obliczania. Co powinien w takiej sytuacji zrobić organ podatkowy?

Jeżeli ustalenie podstawy opodatkowania w drodze szacunkowej jest możliwe przy zastosowaniu różnych metod jej obliczania, w takiej sytuacji organ podatkowy powinien w swojej decyzji szczegółowo uzasadnić, dlaczego przyjął określoną metodę, a inne możliwe do zastosowania pominął. Uzasadnienie wyboru takiej, Anie inne metody oszacowania jest ważne przede wszystkim w przypadku wyboru metody oszacowania spoza katalogu określonego w art. 23 § 3 Ordynacji podatkowej, czy też przyjęcia metody mieszanej.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Jeśli organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie - odsetki na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek (art. 53a Ordynacji podatkowej).

Oszacowanie podstawy opodatkowania przez organ podatkowy, z uwagi na przybliżoną możliwość ustalania podstaw opodatkowania ma charakter wyjątkowy. Zatem w sytuacji, gdy organy podatkowe są w stanie określić rzeczywistą wielkość przychodu i kosztów, to wówczas szacowanie podstawy opodatkowania jest pozbawione podstaw (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 4 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Ke 529/09).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK