| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Jak powiadomić urząd o zmianie pełnomocnika?

Jak powiadomić urząd o zmianie pełnomocnika?

Prowadzę firmę. Od około 2 lat, od czasu do czasu korzystam z pomocy radcy prawnego w bieżących sprawach firmy, a w szczególności w kwestiach podatkowych. Zastanawiam się jednak nad rozwiązaniem współpracy z dotychczasowym prawnikiem i chciałbym nawiązać współpracę z doradcą podatkowym. Czy o ewentualnej zmianie powinienem powiadomić urząd skarbowy i w jakim czasie powinienem to zrobić?

Działanie podatnika poprzez pełnomocnika jest jego prawem wynikającym m. in. z ordynacji podatkowej – art. 136. Z kolei z art. 145 § 2 wynika, że jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika - to wtedy pisma doręcza się pełnomocnikowi.

Zawiadomienia organu o ustanowieniu pełnomocnictwa należy dokonać pisemnie lub ustnie do protokołu.

Jednak ustanowienie pełnomocnika nie zawsze zobowiązuje organ podatkowy, do doręczania pism właśnie ustanowionemu pełnomocnikowi. Zależy to od treści udzielonego pełnomocnictwa, ale również, a może przede wszystkim od tego czy organ wcześniej w ogóle wiedział o udzielonym pełnomocnictwie.

 Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Zakładając, że organ został poinformowany o udzieleniu przez podatnika pełnomocnictwa oraz o jego zakresie działania za podatnika, sprawa wydaje się dosyć prosta. Jednak bogate orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie świadczy, iż również na tym polu powstało wiele sporów i problemów.

Jest to istotny problem zwłaszcza w sytuacjach kiedy sprawa dotyczy doręczenia decyzji. Załóżmy, że podatnik uchylił pełnomocnictwo danemu prawnikowi i ten nie jest już pełnomocnikiem.

W interesie podatnika leży powiadomić o tym organ podatkowy.

Załóżmy, że organ podatkowy nie wiedział o uchyleniu pełnomocnictwa i wydał ważną decyzję dotyczącą podatnika.

Wydaną decyzję wysyła pod wskazany adres pełnomocnika, a ten jej nie odbiera. Po dwukrotnym awizowaniu, organ przyjmuje, że pismo zostało skutecznie dostarczone, mimo faktycznego jej nieodebrania (fikcja prawna).

Podatnik w tej chwili o tym nie wie, a pisma dostarczane są pod adres byłego już pełnomocnika.

 Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 13.10.2010 r., sygn. I SA/Gd 605/10, stwierdził, że cyt. „Istota sporu w rozpatrywanej sprawie dotyczy tego, czy doręczenie decyzji organu I instancji Spółce było skuteczne. (…) żaden przepis prawa podatkowego oraz stosowanego pomocniczo prawa cywilnego nie zobowiązuje mocodawcy o odwołaniu pełnomocnictwa. (…) oświadczenie strony w zakresie ustanowienia lub odwołania pełnomocnika złożone organowi podatkowemu w toku postępowania jest dla organu wiążące od daty powiadomienia go o tym fakcie i organ nie ma podstaw, by oświadczenie strony pominąć. (…)”

Sąd ten podzielił pogląd wyrażony w wyroku WSA z dnia 5 grudnia 2006 r. (sygn. I SA/Gd 210/06), iż oświadczenie strony w zakresie ustanowienia lub odwołania pełnomocnika złożone organowi podatkowemu w toku postępowania jest dla organu wiążące od daty powiadomienia go o tym fakcie i organ nie ma podstaw, by oświadczenie strony pominąć.

Podobnie orzekł WSA w Opolu w wyroku z 23.04.2010 r., sygn. I SA/Op 18/10. Sprawy w powyższych kwestiach podejmowały również m. in.: WSA w Poznaniu w wyroku z 04.06.2008 r., sygn. I SA/Po 220/08, NSA w wyroku z 16.11.2006 r., sygn. I FSK 313/06.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Mieczkowska-Luto

Psycholog międzykulturowy, trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem, licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zastępca kierownika szkół trenerskich Ośrodka INTRA. Absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego, Studium Treningu Interpersonalnego, Kursu Pomocy Psychologicznej, Akademii Analizy Transakcyjnej. Specjalizuje się w realizacji szkoleń m.in. z zakresu współpracy zespołowej, komunikacji, asertywności i efektywności osobistej i edukacji trenerów. Wykłada i prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w zakresie podstaw treningu i warsztatu psychologicznego. . W pracy szkoleniowej korzysta ze sprawdzonych narzędzi diagnostycznych tj. D3TM (DISC Personality Assesment, TEAMS, VALUES). W zakresie tej metody jest jedną z trzech osób w Polsce mogących nadawać międzynarodowy certyfikat Certified Behavioral Consultant. Współautorka (z Agatą Kołodziejczyk-Stryjek) kursów w ramach Akademii Charaktery: Znajdź czas (poświęcony efektywności osobistej) oraz Własnym głosem (dotyczący autoprezentacji oraz radzenia sobie z nieśmiałością)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK