| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Czy nadpłatę spółki cywilnej można zaliczyć na zobowiązania podatkowe wspólnika?

Czy nadpłatę spółki cywilnej można zaliczyć na zobowiązania podatkowe wspólnika?

Przepis art. 59 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej stanowi, że zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku. Organy podatkowe nie zgadzają się na wygaśnięcie zobowiązania w podatku PIT wspólnika spółki cywilnej w ten sposób, że zostanie na jego poczet zaliczona nadpłata w podatku VAT przysługująca spółce cywilnej.

Uważają, że aby takie zaliczenie mogło być możliwe, podatnik uprawniony do otrzymania nadpłaty, jak i podatnik zobowiązany do zapłaty podatku muszą być tymi samymi podmiotami.

Pogląd taki można znaleźć np. w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygnatura akt IBPP1/443-916/09/MS).

Interpretacja dotyczy zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług na poczet zobowiązań podatkowych wspólników spółki w podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy zajął stanowisko, że zwrot podatku od towarów i usług może być dokonany tylko podatnikowi, którym jest dla podatku VAT spółka cywilna i nie może podlegać zaliczeniu na poczet zobowiązań innych podmiotów.

Dotyczy to także zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wspólników tej spółki cywilnej. Dlatego też, spółka może wnosić o zaliczenie zwrotów czy nadpłat, na poczet własnych przyszłych zobowiązań podatkowych, a nie wspólników spółki.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Ze stanowiskiem organów podatkowych nie zgadza się część sądów administracyjnych. Przykładowo 18 czerwca 2007 r. zapadł wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt VIII SA/Wa 416/07), w którym sąd zajął odwrotne stanowisko od prezentowanego przez organy podatkowe. Oto istotny fragment uzasadnienie tego wyroku:

„W realiach rozpoznawanej sprawy zastosowanie znajduje przepis art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej, z dyspozycji którego wynika, że nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, z zastrzeżeniem § 2 (w niniejszej sprawie zastrzeżenie to nie ma zastosowania). Z dyspozycji art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej nie wynika zatem wprost, że nadpłata nie może zostać zaliczona na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych podmiotu innego niż podatnik, który uzyskał prawo do nadpłaty (zwrotu podatku), przykładowo na poczet zobowiązań następcy prawnego podatnika. Tego rodzaju ograniczenia nie przewidują również przepisy art. 76a Ordynacji podatkowej.”

Ostatecznie nakaz sądu był następujący. Organy podatkowe ponownie rozpoznając sprawę muszą przyjąć, że w sytuacji, gdy wspólnicy spółki cywilnej, działając w imieniu spółki oraz w imieniu własnym (zob. art. 860 - 875 k.c.), wystąpili o zaliczenie bezspornie przysługującego spółce cywilnej zwrotu VAT na poczet ich zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, to wówczas posiadają oni prawo do wywiązania się ze swoich zobowiązań podatkowych korzystając ze wspólnego mienia, w ramach podziału zysków, gdyż spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej i własnego mienia. Wyrok ten ma status prawomocnego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Kossakiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »