| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Czy następca prawny może skorzystać z interpretacji indywidualnej wydanej dla podatnika

Czy następca prawny może skorzystać z interpretacji indywidualnej wydanej dla podatnika

Następca prawny podatnika może skorzystać z ochrony, wynikającej z indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyłącznie wówczas, gdy podatnik, któremu udzielono tej interpretacji, zastosował się do niej przed dniem wstąpienia w prawa tego podatnika (przez połączenie bądź przejęcie). Uzyska przy tym ochronę tylko w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby ona jego poprzednikowi prawnemu.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 listopada 2012 r., II FSK 2486/11. 

Połączenie spółek, co z interpretacjami?

Sprawa dotyczyła spółki, będącej centralnym podmiotem grupy kapitałowej, działającej w branży energetycznej. W celu zwiększenia efektywności jej działań podjęto decyzję o konsolidacji podmiotów wchodzących w skład grupy. W jej wyniku dojdzie do połączenia spółki oraz spółek "córek", które w obecnej strukturze właścicielskiej grupy posiadają udziały w spółkach będących w strukturze docelowej koncernami. Omawiane połączenie będzie dokonane w trybie połączenia przez przejęcie zgodnie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zadała pytanie, czy prawa wynikające z interpretacji indywidualnych, wydanych dla spółek przejmowanych po 1 lipca 2007 r. przejdą po połączeniu na spółkę, jako następcę prawnego spółek przejmowanych?

Zdaniem spółki uprawnienia wynikające z wydania interpretacji indywidualnych (w tym wynikające z art. 14k Ordynacji podatkowej, dalej: o.p.), zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 93 o.p. [por. wybór przepisów poniżej], przejdą z dniem połączenia na spółkę, tak jak inne prawa, pod warunkiem, że stan faktyczny zawarty we wniosku, odpowiadać będzie stanowi faktycznemu, jaki u niej zaistnieje.

Adresat musi się zastosować do interpretacji, by ochrona przeszła na następcę prawnego

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

Jak wypełnić wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

W opinii organu, aby prawo do ochrony, wynikającej z interpretacji indywidualnej wydanej na rzecz poprzednika, przeszło na jego następcę prawnego w drodze sukcesji, poprzednik musi zastosować się do interpretacji indywidualnej.

Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który oddalił skargę spółki. Sąd stwierdził, że przyjęcie poglądu prezentowanego przez spółkę prowadziłoby do uznania, iż interpretacja wydana w indywidualnej sprawie wywoływałaby przewidziane prawem skutki również w stanach faktycznych jedynie odpowiadających stanowi faktycznemu (zdarzeniu przyszłemu) przedstawionemu we wniosku o udzielenie interpretacji, ale nie tożsamych z tym stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym). To natomiast jest sprzeczne z samą istotą interpretacji indywidualnej.

Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK