| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Akcjonariusz SKA występuje o interpretację podatkową

Akcjonariusz SKA występuje o interpretację podatkową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok dotyczący legitymacji do złożenia wniosku o interpretację indywidualną przez akcjonariusza SKA w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu uczestnictwa w spółce. WSA odniósł się także do kwestii możliwości odmowy wydania interpretacji w sytuacji złożenia wniosku, dotyczącego niedookreślonej liczby zdarzeń przyszłych.

1. Ze złożonego wniosku jasno wynika, że wnioskodawca jest akcjonariuszem SKA i posiada interes prawny w rozstrzygnięciu podatkowych konsekwencji opodatkowania przychodów powstających z tego tytułu. Oznacza to, w opinii sądu, że wniosek o interpretację dotyczył prawnopodatkowej sytuacji (oraz odpowiedzialności) wnioskodawcy.

2. Sąd nie podziela stanowiska organów podatkowych, iż mnogość (niedookreśloność) liczby zdarzeń przyszłych oraz stanu faktycznego przedstawionych we wnioskuj świadczy o chęci uzyskania interpretacji o charakterze ogólnym jak również tego, że czynności w nim opisane mają charakter alternatywny, multikierunkowy, a w konsekwencji nie dotyczą zindywidualizowanego zdarzenia przyszłego.

Takie tezy znalazły się w wyroku WSA w Warszawie z 11 czerwca 2013 r. (sygn. III SA/Wa 3257/12).

Sprawa dotyczyła spółki komandytowo-akcyjnej, której akcjonariusz zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, formułując w nim szereg pytań związanych z podatkowymi konsekwencjami jego uczestnictwa w spółce m.in. w zakresie otrzymania dywidendy.

Dyrektor Izby Skarbowej odmówił wszczęcia postępowania interpretacyjnego. Argumentował to faktem, że istota wniosku opiera się na chęci uzyskania przez podatnika interpretacji o charakterze ogólnym, w znacznej mierze abstrakcyjnej z uwagi na mnogość (niedookreśloność) liczby zdarzeń przyszłych oraz stanu faktycznego. W opinii organu, redakcja wniosku wskazuje, że może on mieć charakter wyłącznie poglądowy, sondujący pogląd władz skarbowych w określonych kwestiach.

Zażalenie spółki nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, w wyniku czego sprawa trafiła do warszawskiego WSA, który uwzględnił skargę podatnika. Sąd podkreślił, że nie rozpatruje wniosku pod kątem merytorycznym, ograniczając się do prawnej oceny postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej w zakresie odmowy wszczęcia podstępowania interpretacyjnego.

Sąd wskazał, że opinia organu podatkowego, zgodnie z którą sposób skonstruowania wniosku (m.in. przykładowy, otwarty i niedoprecyzowany charakter zdarzeń), wskazuje, że stanowi on próbę uzyskania ogólnego poglądu w przedmiotowej sprawie z przyczyn czysto poznawczych, nie znajduje uzasadnienia w przepisach Ordynacji podatkowej.

Analizując sprawę, sąd wskazał, że w braku definicji podmiotu „zainteresowanego” wydaniem interpretacji indywidualnej, jego status powinien być badany w oparciu o konstrukcję wniosku.

W sprawie, będącej przedmiotem rozstrzygnięcia, sąd wskazał, że ze złożonego wniosku jasno wynika, że wnioskodawca jest akcjonariuszem SKA i posiada interes prawny w rozstrzygnięciu podatkowych konsekwencji opodatkowania przychodów powstających z tego tytułu.

Oznacza to, w opinii sądu, że wniosek o interpretację dotyczył prawnopodatkowej sytuacji (oraz odpowiedzialności) wnioskodawcy.

Termin zapłaty podatku z CIT-8, a zaliczka za ostatni miesiąc

Optymalizacja podatkowa z użyciem interpretacji indywidualnej

Sąd wskazał ponadto, że nie podziela stanowiska organów podatkowych, iż mnogość (niedookreśloność) liczby zdarzeń przyszłych oraz stanu faktycznego przedstawionych we wniosku świadczy o chęci uzyskania interpretacji o charakterze ogólnym jak również tego, że czynności w nim opisane mają charakter alternatywny, multikierunkowy, a w konsekwencji nie dotyczą zindywidualizowanego zdarzenia przyszłego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK