| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Urzędy skarbowe muszą przekazać do końca sierpnia 1% PIT na konta OPP

Urzędy skarbowe muszą przekazać do końca sierpnia 1% PIT na konta OPP

Do końca sierpnia 2009 r. kwoty 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, którymi zadysponowaliśmy w naszych rocznych PIT-ach za rok 2008, powinny zostać wpłacone przez urzędy skarbowe na konta Organizacji Pożytku Publicznego.

Ministerstwo Finansów podsumowało akcję przekazywania 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Według wstępnych szacunków ministerstwa liczba osób przekazujących 1% zwiększyła się w stosunku do 2008 roku o ponad 2 mln osób. 

W 2009 roku aż 7.324.953 podatników zdecydowało się przekazać 1% swojego podatku na rzecz OPP (w ubiegłym - 5.134.675 osób). 

W związku z tym łączna kwota PIT wnioskowana do przekazania na rzecz OPP również osiągnęła niespotykana dotąd skalę i wynosi prawie 398 mln zł. W ubiegłym roku było to 271 mln zł, czyli o prawie 127 mln zł mniej.

Wpływ na rekordowe wyniki mają przede wszystkim zmiany w procedurze przekazywania 1%. Od 2007 r. podatnicy korzystają z uproszczonego mechanizmu przekazywania 1% podatku na rzecz OPP – wskazują nazwę organizacji a środki przekazywane są przez urzędy skarbowe. 

Na tegoroczne rekordowe wyniki wpływ miała też zmiana wprowadzona od początku 2009 r.. Polega ona na umożliwieniu przekazania 1% również w przypadku korekty zeznania. Wcześniej urzędy skarbowe nie przekazywały 1% od osób, które nazwę OPP wskazały dopiero w korekcie zeznania. W tym roku podatnicy mogli skorzystać z tej możliwości do końca czerwca.

Urzędy skarbowe już od 1 lipca rozpoczęły przekazywanie stosownych kwot organizacjom pożytku publicznego. Mają na to czas do końca sierpnia. Pieniądze trafią na konta organizacji sprawnie i szybko – zapewnił wiceminister Andrzej Parafianowicz.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »