| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Nowe zasady uwierzytelniania dokumentów od 1 stycznia 2010 r.

Nowe zasady uwierzytelniania dokumentów od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe zasady poświadczania pełnomocnictw oraz uwierzytelniania dokumentów składanych w toku postępowań administracyjnych lub sądowych (administracyjnych i cywilnych). Zmiany te niesie ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów (Dz.U. Nr 216, poz. 1676).

Ustawa powyższa wprowadza zmiany m.in. w Kodeksie postępowania cywilnego, Ordynacji podatkowej, Kodeksie postępowania cywilnego, Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jak i w niektórych ustawach regulujących działanie tzw. zawodów prawniczych.

Zgodnie z nowymi przepisami, doradca podatkowy może w końcu sam poświadczyć kopię udzielonego mu pełnomocnictwa, które składa do akt postępowania administracyjnego (dotychczas mógł to robić wyłącznie w postępowaniu podatkowym).

Zapewne usprawni to przebieg i szybkość takiego postępowania, a klient doradcy podatkowego przestanie mieć wrażenie, iż wybrał sobie „gorszego” pełnomocnika.

Poza ww. niewątpliwym ułatwieniem dla strony, ustawodawca dał dla równowagi dodatkowe uprawnienie dla organów administracji i organów podatkowych, tj. upoważnił te organy do żądania urzędowego poświadczenia podpisu osoby dającej upoważnienie dla danego prawnika, ale tylko w przypadku zaistnienia wątpliwości. Przykładowo wątpliwości takie mogą się pojawić w sytuacji, gdy w trakcie toczącego się już postępowania pełnomocnik przedstawia upoważnienie, na którym podpis strony wygląda rażąco odmiennie, niż na wszystkich dotychczasowych pismach podpisywanych przez tą osobę.

Dodatkowym usprawnieniem ww. postępowań administracyjnych, podatkowych i sądowych jest jednoczesne wprowadzenie możliwości przedstawiania przez niektórych pełnomocników (adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych lub doradców podatkowych) poświadczonych przez nich lub notariuszy odpisów dokumentów urzędowych sporządzonych przez inne organy zamiast ich oryginałów.

Dzięki temu będzie można znacznie przyspieszyć i ułatwić postępowania, gdyż dany organ lub sąd nie będzie musiał pisać do organu, który wydał dany dokument, o jego przesłanie, a będzie mógł się oprzeć na przedstawionym przez stronę odpisie. Pamiętać należy, iż odpisy takie będą miały moc dokumentów urzędowych, a więc taką samą, jak ich oryginały.

Tak więc przykładowo, jeżeli jakiś przedsiębiorca będzie musiał w toku danego postępowania przedstawić np. zezwolenie wydane przez inny organ, to zamiast oryginału (który często musi być w innym miejscu), będzie mógł przedstawić jego poświadczony odpis i nie trzeba będzie czekać na to, aż organ prowadzący postępowanie napisze o kopię tego zezwolenia do organu, który je wydał.

Ponieważ jednak czasami uzyskanie odpisu lub oryginału dokumentu urzędowego jest bardzo utrudnione (z różnych powodów), to o taki odpis lub wyciąg wystąpić musi ten organ, który go potrzebuje (może nawet poprosić o pokazanie oryginału przez tego, kto wydal lub sporządził ten dokument).

Podobnie jednak, jak w przypadku opisywanych powyżej pełnomocnictw, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, sąd lub organ prowadzący dane postępowanie administracyjne lub podatkowe, mogą zażądać od strony, aby przedstawiła oryginał dokumentu, którego odpis złożyła do akt sprawy.

Pamiętać należy jednocześnie, że o ile sama ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2010 r., to nie stosuje się jej do trwających już postępowań, ale tylko do czasu zakończenia danego postępowania w pierwszej instancji.

Grzegorz Musolf
ekspert podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe zasady uwierzytelniania dokumentów
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe zasady uwierzytelniania dokumentów

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK