| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Indywidualne i ogólne interpretacje podatkowe

Indywidualne i ogólne interpretacje podatkowe

Podatnicy mający kłopot ze zrozumieniem prawa mogą zwrócić się do fiskusa o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Zastosowanie się do wydanej interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Natomiast postąpienie zgodnie z wydaną interpretacją ogólną nie może szkodzić nikomu, kto się do niej zastosował. Od 2015 roku mają nastąpić zmiany w zakresie wydawania interpretacji podatkowych.

Zmiany w interpretacjach od 2015 roku

Resort finansów zamierza dokonać zmian w przepisach o interpretacjach podatkowych. Według planów ministerstwa, od 2015 roku uregulowana ma zostać sytuacja, gdy występuje zbieżność wniosku o interpretację indywidualną z treścią aktualnej interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym. W takiej sytuacji wnioskodawca otrzyma potwierdzenie o możliwości zastosowania się do interpretacji ogólnej, bez konieczności wydawania interpretacji indywidualnej.

Zatem wniosek zainteresowanego o wydanie interpretacji indywidualnej załatwiony będzie poprzez stwierdzenie, iż do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku zastosowanie znajduje interpretacja ogólna, z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości wniosku. W sprawie tej organ będzie wydawał postanowienie, na które przysługiwało będzie zażalenie, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego. W postanowieniu organ obowiązany będzie wskazać interpretację ogólną, która znajduje zastosowanie w sprawie z jednoczesnym podaniem miejsca jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

Organy skarbowe będą mogły także odmówić wydania interpretacji, jeśli uznają, iż opisane przez podatnika działania mają na celu uniknięcie podatku.

Wiele przepisów dot. wydawania interpretacji podatkowych zostanie ponadto doprecyzowanych.

Opinie zabezpieczające przed zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych – zmiany 2015

W 2013 r. fiskus wydał 36 147 interpretacji indywidualnych. Podatnicy najczęściej pytali o podatki bezpośrednie, takie jak PIT (18 991), na drugim miejscu zaś znalazły się prośby o interpretacje przepisów o podatkach pośrednich, czyli o VAT i akcyzie (17 156). Interpretacji ogólnych zaś wyszło w ubiegłym roku jedynie 15.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Katarzyna Więsik,  księgowa Tax Care

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK