| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Indywidualne i ogólne interpretacje podatkowe

Indywidualne i ogólne interpretacje podatkowe

Podatnicy mający kłopot ze zrozumieniem prawa mogą zwrócić się do fiskusa o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Zastosowanie się do wydanej interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Natomiast postąpienie zgodnie z wydaną interpretacją ogólną nie może szkodzić nikomu, kto się do niej zastosował. Od 2015 roku mają nastąpić zmiany w zakresie wydawania interpretacji podatkowych.

Możliwość wnioskowania o indywidualną interpretację przepisów podatkowych istnieje od 2007 r. Po złożeniu wniosku o takie wyjaśnienie trzeba wpłacić na konto fiskusa 40 zł.

40 zł należy wpłacić do kasy urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od chwili złożenia wniosku. Interpretacje wydawane są przez Ministra Finansów.

Wnioski o interpretacje składa się do jednego z pięciu upoważnionych do wydawania takich opinii dyrektorów izb skarbowych. Obecnie interpretacje mogą wydawać dyrektorzy Izb Skarbowych w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Na stronach resortu finansów można sprawdzić, który dyrektor wydaje interpretacje w sprawie podatników działających w danym województwie.

Interpretacja indywidualna: pytań może być kilka

Jeśli podatnik ma wątpliwość co do tego, jak zinterpretować prawo podatkowe w swojej indywidualnej sprawie, może sięgnąć po wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (formularz ORD-IN jest dostępny na resortowej stronie pod adresem www.finanse.mf.gov.pl w zakładce „ABC Podatków”, następnie „Krajowa Informacja Podatkowa”). Wnioskujący musi wyczerpująco opisać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, o interpretację którego się zwraca, a także przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego. W jednym wniosku można prosić o wyjaśnienie kilku odrębnych spraw, choć trzeba przy tym pamiętać, że każda kolejna sprawa wiąże się z koniecznością zapłaty następnych 40 zł. Na odpowiedź fiskus ma co do zasady 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku.

Indywidualne pytanie podatnika może dotyczyć każdego podatku. Wniosek nie zostanie przyjęty tylko wtedy, gdy w dniu jego złożenia to indywidualne pytanie jest przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz gdy taka sprawa została już rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji czy postanowieniu fiskusa.

Interpretacja ogólna: jedno pytanie w jednej sprawie

Od 2012 r. podatnicy mogą zwrócić się do Ministra Finansów o interpretację ogólną. Jej celem jest ujednolicenie stosowania przepisów podatkowych, które były różnie stosowane i interpretowane przez organy skarbowe w kraju. Wniosek o taką interpretację również dostępny jest na stronach internetowych resortu finansów.

Trzeba w nim opisać konkretną sytuację, w której przepisy prawa podatkowego były różnie zastosowane, wskazać organy wydające odmienne decyzje, daty wydania i sygnatury postanowień, decyzji lub interpretacji, w których w takim samym przypadku zastosowano różne przepisy. Co ważne, jeden wniosek może dotyczyć wyłącznie jednego zagadnienia. W wydawaniu interpretacji ogólnej Minister Finansów powinien uwzględnić orzecznictwo polskich sądów administracyjnych, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Interpretacje bywają opóźnione

W teorii te rozwiązania miały pomóc podatnikom, ale w praktyce bywa różnie. Bardzo często organy skarbowe przesuwają termin wydania interpretacji, na przykład wzywając podatników do uzupełnienia wniosku. Na dodatek nie zawsze interpretacje dostatecznie wyjaśniają to, jak należy stosować przepisy. Wtedy podatnicy kierują takie interpretacje do sądów administracyjnych.

Obecnie bardzo trudno jest uzyskać interpretację ogólną. W tym roku minister finansów tylko 5 razy zdecydował się na wyjaśnienie, którego celem było ujednolicenie stosowania przepisów podatkowych. Zrobił to m.in. w sprawie zaliczenia do przychodów z działalności przychodów uzyskanych z umowy zlecenia czy umowy o dzieło z tytułu wykonywania usług.

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK