REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacje podatkowe 2015 - specjalizacje izb skarbowych

Interpretacje podatkowe 2015 - specjalizacje izb skarbowych
Interpretacje podatkowe 2015 - specjalizacje izb skarbowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów planuje, by izby skarbowe, mające prawo do wydawania interpretacji podatkowych, specjalizowały się w wykładniach dotyczących poszczególnych podatków. I dlatego od 1 lipca 2015 r. resort finansów zamierza m.in. odebrać Izbie Skarbowej w Łodzi prawo do interpretacji dotyczących podatku od osób prawnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do interpretowania przepisów podatkowych ma Minister Finansów. Może on jednak upoważnić podległe mu organy do wydawania interpretacji w jego imieniu. I tak obecnie działa ten system – w imieniu resortu interpretacje podatkowe opracowują izby skarbowe w Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Warszawie. Każda z nich ma prawo do udzielania wiążących wykładni w zakresie większości (oprócz podatków stanowiących dochody samorządów terytorialnych- m.in. podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, opłaty lokalne) podatków.

Autopromocja

Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych - czas na specjalizację

Ale ten system odchodzi do lamusa. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego urzędnicy resortu napisali, że 7 lat działania obecnego systemu pokazuje konieczność większej centralizacji wydawania interpretacji w zakresie poszczególnych podatków. „Wydawanie bowiem interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów upoważnionych w zakresie wszystkich podatków implikuje istotne problemy w zakresie prawidłowości i niejednolitości interpretacji, co skutkuje stanem niepewności u podatników co do ich sytuacji prawno-podatkowej” – czytamy w uzasadnieniu.

Sposobem na to, że poszczególne izby skarbowe wydają odmienne interpretacje w podobnych sprawach, ma być ich specjalizacja w zakresie poszczególnych podatków. Zmiany, które mają do tego doprowadzić, resort finansów chce rozpocząć od 1 lipca 2015 r.

Łódź bez interpretacji z CIT

W projekcie nowego rozporządzenia zapisano, że prawo do wydawania interpretacji nadal ma pięć izb skarbowych w Polsce. Chodzi o Łódź, Poznań, Katowice, Bydgoszcz i Warszawę. Ale zmieni się zakres prawa podatkowego, którym poszczególne izby skarbowe będą mogły się zajmować.

Z dniem wejścia w życie rozporządzenia Izba Skarbowa w Łodzi straci prawo do wydawania interpretacji dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych. Wykładnie w tej sprawie dla podmiotów z województw lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego (które wcześniej również w tym zakresie podlegały pod Łódź), przejmie Izba Skarbowa w Katowicach. Tam także będą wydawane wykładnie dotyczące podatku od osób prawnych, o które będą się ubiegać podatnicy z województwa dolnośląskiego, które obecnie podlega pod izbę w Poznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku Katowic z kolei dojdzie do zmian w przypadku prawa do interpretowania przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprawdzie, jak napisano w projekcie, ta izba nadal będzie mogła wydawać wykładnie przepisów o podatku od osób fizycznych, ale wyłącznie dla podatników z województwa małopolskiego. Województwo podkarpackie, które do tej pory podlegało w tym zakresie Katowicom, przechodzi pod opiekę izby w Bydgoszczy, zaś opolskie dostała Izba Skarbowa w Łodzi.

Formularze PIT 2014/2015

„Niszowe” podatki biorą Warszawa i Katowice

W przypadku podatku od towarów i usług zmiany właściwości miejscowych będą niewielkie. Jedynie województwo opolskie przechodzi spod jurysdykcji Izby Skarbowej w Łodzi pod opiekę Poznania. O wiele większe zmiany nastąpią w przypadku pozostałych podatków, które – z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę zapytać kierowanych przez zainteresowanych – resort finansów w uzasadnieniu określił jako „niszowe”. Chodzi o podatek akcyzowy, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych oraz o podatek od gier.

W ich przypadku oraz w sprawie niejasności w zapisach Ordynacji podatkowej prawo do wydawania interpretacji będą miały tylko dwie izby skarbowe w kraju: Katowice będą zajmować się wnioskami z całego kraju poza województwem mazowieckim, zaś Izba Skarbowa w Warszawie będzie interpretować przepisy na wniosek podatników z woj. Mazowieckiego oraz tych, którzy mają siedzibę poza terytorium kraju.

Co ciekawe – o ile w przypadku podatków od osób fizycznych i prawnych oraz VAT-u w razie problemów z ustaleniem właściwości miejscowej wnioski o interpretacje powinny być kierowane do izby warszawskiej, to w przypadku podatków „niszowych” właściwym adresem dla wniosków bez właściwości miejscowej będą Katowice.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015


To nie koniec zmian

Zmiany, jakie resort finansów chce wprowadzić od 1 lipca, to pierwszy etap przekształceń, które mają zreformować system wydawania interpretacji podatkowych. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, że koncepcja dalszego rozwoju Krajowej Identyfikacji Podatkowej zakłada jej centralizację. To oznacza, że podatników czekają kolejne zmiany w zasadach wydawania wykładni podatkowych.

W uzasadnieniu napisano także, że nowe przepisy będą odnosić się do wniosków o interpretację złożonych po 30 czerwca 2015 r. To oznacza, że jeśli np. do tego czasu do Izby Skarbowej w Łodzi spłynie wniosek o wydanie interpretacji w sprawie przepisów podatkowych, dotyczących osób fizycznych, odpowiedzi udzieli jeszcze izba łódzka.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA