| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Zmiana sposobu zaskarżania indywidualnych interpretacji podatkowych

Zmiana sposobu zaskarżania indywidualnych interpretacji podatkowych

W dniu 20 lutego 2015 r. uchwalona została nowelizacja ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która dotyczy m.in. sposobu zaskarżania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wydawanych przez Ministra Finansów indywidualnych interpretacji podatkowych.

Biuletyn VAT

W związku z tym na etapie kontroli sądowej podatnik nie powinien mieć problemu z podaniem okoliczności w związku, z którymi się nie zgadza z organem podatkowym oraz sklasyfikowania ich w grupie prawa procesowego lub materialnego. Przedmiotowa nowelizacja art. 57a w konsekwencji nie będzie wymagała od skarżącego na etapie kontroli sądowej większych umiejętności prawniczych, niż na etapie wnioskowania o wydanie indywidualnej interpretacji, a znacznie uprości samo postępowanie poprzez jednoznaczne zakreślenie granic dokonywanej przez sąd kontroli i spowoduje, że będzie ona bardziej efektywna, konkretna i zapewni lepsza ochronę prawną podatnika.

Prace legislacyjne odnośnie do omawianej nowelizacja ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi obecnie zatrzymały się na etapie senackim. W dniu 18 marca 2015 r. Komisja Ustawodawcza Senatu zaproponowała poprawki do uchwalonej już przez Sejm ustawy, które teraz Senat musi uchwalić. Jeśli tak się stanie, to ustawa w kształcie zaproponowanym przez Senat wróci do Sejmu, potem czeka ją jeszcze etap prezydencki i publikacja.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ze względu na to, że termin wejścia w życie ustawy został ustalony na 3 miesiące po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, podatnikom przyjdzie jeszcze poczekać na przekonanie się w praktyce jak przedmiotowa regulacja będzie działała. Czas oczekiwania może nawet wydłużyć się do wakacji.

Marlena Widawska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK