| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > NIP > Który Naczelnik Urzędu Skarbowego na terenie Miasta Warszawy jest właściwy w zakresie identyfikacji podatkowej?

Który Naczelnik Urzędu Skarbowego na terenie Miasta Warszawy jest właściwy w zakresie identyfikacji podatkowej?


Odpowiadając na to pytanie , należy wskazać , że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 2004 r. Nr 269 poz. 2681 ze zm.) tejże ewidencji dokonują naczelnicy urzędów skarbowych. W myśl art. 4 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy, właściwymi naczelnikami urzędów skarbowych są dla podatników podatku od towarów i usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku od towarów i usług.

Postępowanie w sprawie nadania NIP jest prowadzone na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), z tym że w sprawach o stwierdzenie nieważności decyzji o nadaniu NIP nie stosuje się art. 249 i art. 338. 

Właściwym w sprawie podatku od towarów i usług jest naczelnik urzędu ze względu na siedzibę, ten organ również będzie także właściwy w sprawie ewidencji i identyfikacji podatkowej powołanym w pytaniu.
Warto podkreślić, że podmioty będące płatnikami podatków zostają zobowiązane do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego w trybie przewidzianym dla płatników podatków jedynie wówczas, gdy uprzednio lub jednocześnie nie posiadały statusu podatnika i z tej przyczyny nie były obowiązane do uzyskania odrębnego NIP.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Z kolei obowiązek ewidencyjny ciążący na płatnikach składek ubezpieczeniowych powinien być realizowany w trybie przewidzianym dla płatników składek ubezpieczeniowych jedynie wówczas, gdy dany podmiot nie był uprzednio lub jednocześnie zobowiązany do wykonania powyższego obowiązku ani jako podatnik, ani jako płatnik podatku.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 Nr 269 poz. 2681 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »