| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > NIP > Czy podatnik może wybrać miesięczny lub kwartalny okres składania deklaracji?

Czy podatnik może wybrać miesięczny lub kwartalny okres składania deklaracji?


Przepis art. 99 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnicy, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne. Jedynie, mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, oraz podatnicy wykonujący wyłącznie czynności wymienione w art. 43 ust. 3 mogą składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego.

Małym podatnikiem nazywamy podatnika podatku od towarów i usług:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,

b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Zasadą jest, że termin zapłaty podatku jest analogiczny do terminu składania deklaracji. Podatnicy, co do zasady, obowiązani są składać deklaracje podatkowe do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. W tym samym terminie, podatnicy ci są obowiązani do obliczania i wpłacania podatku na rachunek urzędu skarbowego. Od zasady tej przepisy ustawy przewidują jeden wyjątek i dotyczy on właśnie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu przez podatników składających regularnie deklaracje podatkowe.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Z art. 99 wynika, że podatnicy, którzy składają deklaracje za określone okresy rozliczeniowe mają obowiązek składania deklaracji za każdy kolejny okres rozliczeniowy, także wówczas gdy w danym okresie nie wystąpił obowiązek podatkowy lub kwota podatku naliczonego obniżająca podatek należny.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK