| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Odwołanie od decyzji podatkowej - nowe obowiązki organów podatkowych

Odwołanie od decyzji podatkowej - nowe obowiązki organów podatkowych

Z dniem 10 maja 2010 r. wchodzi w życie kolejna już zmiana ustawy Ordynacja podatkowa, która tym razem wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników, a więc tej „słabszej” strony postępowań podatkowych – zmianę tą zawiera ustawa z dnia 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 57, poz. 355).

Dokonywana właśnie nowelizacja, co prawda jest bardzo skromna od strony technicznej, gdyż dodaje do treści ustawy tylko 9 słów, ale tak naprawdę jest bardzo istotna dla wszystkich podatników. Stanowi bowiem bardzo poważne rozszerzenie praktycznej realizacji podstawowych zasad postępowania, jakimi są zasady informowania, przekonywania i prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.

Istotą tej nowelizacji jest nałożenie na organy pierwszej instancji dodatkowego obowiązku w momencie złożenia odwołania od ich decyzji.

W chwili obecnej organ pierwszej instancji (np. naczelnik urzędu skarbowego), w przypadku złożenia odwołania przez stronę (np. podatnika), ma obowiązek przekazania tego odwołania wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu (w tym przypadku dyrektorowi izby skarbowej) bez zbędnej zwłoki. Jednak nie może tego uczynić później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania, chyba że w tym terminie „posypie głowę popiołem” i na podstawie art. 226 Ordynacji podatkowej wyda decyzję w całości uznającą złożone odwołanie.

Przy przekazaniu powyższego odwołania wraz z aktami sprawy, organ pierwszej instancji ma obecnie obowiązek ustosunkowania się do zarzutów zawartych w odwołaniu, czyli napisać w piśmie przewodnim, co sądzi o tym odwołaniu i jego treści.

Od 10 maja 2010 r. organ pierwszej instancji będzie musiał obowiązkowo powiadomić osobę składającą odwołanie o treści tego ustosunkowania, czyli w praktyce sporządzi powyższe pismo przewodnie w dodatkowym egzemplarzu i wyśle je stronie do wiadomości.

Dzięki powyższemu rozwiązaniu strona postępowania (np. podatnik) będzie miała pełną świadomość tego, jakie stanowisko przekazał naczelnik urzędu skarbowego dyrektorowi izby skarbowej i będzie mogła szybko zareagować na pojawiające się w nim uwagi lub nowe kwestie, których nie podnoszono w zaskarżonej decyzji. To powinno znacznie przyśpieszyć tok postępowania, jak też uczynić je bardziej transparentnym.

Polecamy: Podatki 2010

Podkreślić jednocześnie należy, iż pomimo braku takiej regulacji w dotychczasowych przepisach, niektóre organy pierwszej instancji stosowały już taką praktykę, gdyż „czuły”, iż jest ona słuszna i zasadna (za co należy je chwalić). Obecna nowelizacja ustawy spowoduje szersze zastosowanie tych dobrych praktyk na wszystkie organy, za co pochwalić należy naszego ustawodawcę. 

Polecamy: Dowody w postępowaniu podatkowym

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK