| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Przedawnienie zobowiązania podatkowego spółki a odpowiedzialność członka zarządu

Przedawnienie zobowiązania podatkowego spółki a odpowiedzialność członka zarządu

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok w zakresie wpływu przedawnienia zobowiązania podatkowego spółki na odpowiedzialność podatkową jej członka zarządu. Przedawnienie w tej sprawie nastąpiło już po prawidłowym doręczeniu decyzji członkowi zarządu.

Nie może budzić wątpliwości, że wygaśnięcie z powodu przedawnienia na podstawie art. 59 § 1 pkt 9 o.p. zobowiązania podatkowego pierwotnego dłużnika, skoro skutkuje zwolnieniem z odpowiedzialności za to zobowiązanie osoby trzeciej, czyni wydaną wobec tej osoby decyzję o jej odpowiedzialności za to zobowiązanie bezprzedmiotową, czego następstwem powinno być stwierdzenie jej wygaśnięcia w trybie art. 258 § 1 pkt 1 tej ustawy.

Tak orzekł NSA w wyroku z 29 kwietnia 2014 r., (sygn. I FSK 641/13).

Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, w stosunku do której orzeczono odpowiedzialność w charakterze osoby trzeciej (członka zarządu) z tytułu zaległości podatkowych spółki.

Członek zarządu odwołał się od decyzji, orzekającej jego odpowiedzialność, wskazując, że zaległości podatkowe, których ona dotyczy, uległy przedawnieniu.

Organ podatkowy utrzymał jednak decyzję w mocy. Zdaniem organu, przedawnienie zobowiązania podatkowego ustalonego w decyzji podatkowej, które nastąpiło po doręczeniu ostatecznej i niewadliwej decyzji orzekającej o odpowiedzialności osoby trzeciej, nie powoduje bezprzedmiotowości tej decyzji, nie stanowi zatem przesłanki do jej wygaśnięcia w trybie art. 258 § 1 pkt 1 O.p. Członek zarządu złożył skargę do WSA. Sąd oddalił ją.

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Akcesoryjny charakter odpowiedzialności

W uzasadnieniu wyroku, sąd uznał, że przesłanka bezprzedmiotowości decyzji nie zaistniała, nie istnieje również przepis prawa, który nakazywałby wygaszenie decyzji orzekającej o odpowiedzialności osoby trzeciej za zobowiązania podatnika, która została prawidłowo wydana i doręczona osobie trzeciej, a w terminie późniejszym zobowiązania te uległy przedawnieniu.

Członek zarządu wniósł skargę kasacyjną. NSA przyznał mu rację. W uzasadnieniu podkreślił akcesoryjny charakter odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe podmiotów pierwotnie zobowiązanych z tego tytułu. W opinii NSA wygaśnięcie zobowiązania pierwotnego dłużnika powoduje też zwolnienie z odpowiedzialności osoby trzeciej. Wobec tego decyzja o odpowiedzialności staje się bezprzedmiotowa. Organ podatkowy, który wydał taką decyzję, powinien dokonać jej wygaszenia. Odpowiedzialność osób trzecich stanowi bowiem odpowiedzialność za cudzy dług i w żadnym wypadku nie może trwać dłużej niż zobowiązanie pierwotne.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK