REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy od 1 stycznia 2016 roku

Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy od 1 stycznia 2016 roku
Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy od 1 stycznia 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Kluczowi podatnicy, czyli firmy o przychodach przekraczających 50 milionów euro, od 1 stycznia 2016 roku będą obsługiwani w jednym miejscu. Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy w Warszawie ma usprawnić rozliczenia podatkowe najbardziej dochodowych polskich przedsiębiorstw.

Do tej pory firmy rozliczały podatki w 20 wyspecjalizowanych placówkach znajdujących się we wszystkich miastach wojewódzkich. W myśl nowych ustaleń, zapowiedzianych w marcu przez Ministerstwo Finansów wraz z początkiem następnego roku funkcjonować będzie 19 Wyspecjalizowanych Urzędów Skarbowych oraz jeden „superurząd”, czyli właśnie KWUS z siedzibą w Warszawie. Według szacunków ministerstwa, „pod jego opiekę” trafi około 3 800 tysięcy podatników z całego kraju.

Autopromocja

Ministerstwo deklaruje, że zmiany mają na celu poprawienie relacji miedzy administracją podatkową, a największymi firmami. Każde przedsiębiorstwo w tej grupie będzie miało tzw. Opiekuna, który będzie monitorował działania podatkowe firmy i w razie potrzeby na bieżąco rozwiązywał trudniejsze kwestie. Reforma z jednej strony ma przyczynić się więc do usprawnienia wymiany informacji z Urzędem, z drugiej - umożliwić lepsze poznanie poszczególnych branż pod kątem ewentualnego ryzyka.

Zmiany, choć nie była to kwestia najbardziej eksponowana przez urzędników, są elementem większej strategii Ministerstwa Finansów, nakierowanej na poprawienie efektywności podatkowej możliwości większej specjalizacji urzędników.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Część dużych firm niepokoi przypisanie wszystkich najpoważniejszych podatników do jednego warszawskiego urzędu. Spowoduje to konieczność rozpatrywania ewentualnych odwołań i skarg najpierw przez Izbę Skarbową w Warszawie, a następnie – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Obawa dotyczy możliwości przeciążenia tych instytucji, a w efekcie do obniżenia prędkości rozpoznawania spraw? Niepokój związany z koncentracją na stolicy odczuwają także firmy, których siedziby usytuowane są w dużej odległości od Warszawy. Wyjaśnienie wielu skomplikowanych spraw wymagać może osobistego stawiennictwa. Co prawda w celu zmniejszenia niedogodność, ministerstwo zapowiedziało utworzenie punktów kontaktowych w każdym województwie, ale na chwilę obecną brak jest informacji o zakresie ich kompetencji.

Zróżnicowanie organizacji obsługi podatników ze względu na wielkość uzyskiwanych przez nich przychodów jest zgodne z rekomendacją międzynarodowych instytucji i wynika z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej - zapewnia ministerstwo - podkreślając jednocześnie, że na gruncie prawa wszyscy podatnicy pozostają równi.

Reforma Administracji Podatkowej, co również uwypukla ustawodawca, nie oznacza zwiększenia liczby kontroli i metod egzekucji prawa podatkowego, ale właściwą obsługę podatników.

Anna Ganczarska, ekspert Impel Business Solutions

doradca podatkowy nr wpisu 11238

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA