| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy na fakturze za usługi budowlane powinny być dodatkowe oznaczenia

Czy na fakturze za usługi budowlane powinny być dodatkowe oznaczenia

Czy na fakturze za usługi budowlane nadal trzeba podawać przepisy, na podstawie których stosujemy stawkę 7%?

RADA

Nie. Od 1 grudnia 2008 r. obowiązek ten już nie istnieje - przy sprzedaży opodatkowanej stawkami obniżonymi.

UZASADNIENIE

Obowiązek wykazywania na fakturze symbolu PKWiU lub przepisu uprawniającego do zastosowania preferencyjnej (obniżonej) stawki opodatkowania VAT został zniesiony nowym rozporządzeniem w sprawie faktur. Na jego podstawie od 1 grudnia 2008 r. nie ma już obowiązku podawania na fakturze symbolu PKWiU albo odpowiedniego przepisu, w przypadku gdy do towaru lub usługi ma zastosowanie obniżona stawka VAT. Obowiązek taki istnieje jednak w dalszym ciągu w stosunku do dostarczanych towarów lub świadczonych usług, które objęte są zwolnieniem z VAT, a ustawa lub rozporządzenie na taki symbol wskazują. Możliwe jest również wskazanie w miejsce symbolu PKWiU:

• przepisu ustawy o VAT lub rozporządzenia wykonawczego do niej stanowiącego podstawę do zastosowania zwolnienia albo

• przepisu Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, który zwalnia od podatku tę dostawę lub świadczenie.

Na fakturze dokumentującej świadczone usługi budowlane opodatkowane 7-proc. stawką VAT nie trzeba zatem powoływać już przepisów uprawniających do zastosowania tej stawki opodatkowania, tak jak miało to miejsce przed 1 grudnia 2008 r.

• § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK