| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT

Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT

W 1992 r. spółka wybudowała budynek biurowy, który przez cały czas był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W 2006 r. uzyskała pozwolenie budowlane na jego rozbudowę, tj. zarówno części magazynowej, jak i biurowej, oraz przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania części biurowej. W oparciu o uzyskane pozwolenie spółka dokonała rozbudowy budynku, ponosząc nakłady, których wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku po dokonanej rozbudowie w marcu 2007 r. W marcu br. budynek zostanie sprzedany. Jaką stawkę można zastosować?

RADA

Przy sprzedaży tego budynku mogą Państwo zastosować stawkę 22%. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. podatnicy przy sprzedaży budynków mogą korzystać z dwóch rodzajów zwolnień.

Pierwsze zasiedlenie

Sprzedaż budynku nie może być zwolniona z VAT, gdy (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy):

• dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

• pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Fakt, czy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, czy też po nim, będzie miał znaczenie dla możliwości zastosowania zwolnienia. Trzeba pamiętać, że pierwsze zasiedlenie ma miejsce, gdy oddanie budynku do użytkowania następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po jego:

• wybudowaniu lub

• ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W Państwa przypadku sprzedaż budynku będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, dlatego na tej podstawie nie można korzystać ze zwolnienia. Podatnik, który sprzedaje wybudowany przez siebie budynek, dokonuje dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia. Użytkowanie budynku po wybudowaniu nie stanowi oddania budynku w wykonaniu czynności opodatkowanych, co jest warunkiem uznania, że pierwsze zasiedlenie miało miejsce.

Ulepszony budynek

Sprzedaż budynku dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia może korzystać ze zwolnienia. Muszą być jednak spełnione następujące warunki:

• w stosunku do tego obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

• dokonujący jego dostawy nie ponosił wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tego budynku.

Sprzedaż budynku jest zwolniona z VAT, mimo niespełnienia drugiego warunku, dotyczącego wydatków na ulepszenie, jeżeli budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

W Państwa przypadku również drugi warunek nie jest spełniony, gdyż zostały poniesione wydatki na ulepszenie budynku, które przekroczyły 30%, i przysługiwało Wam w stosunku do nich prawo do odliczenia VAT. Ze zwolnienia mogliby Państwo korzystać, gdyby po ulepszeniu budynek był wykorzystywany do czynności opodatkowanych przez 5 lat. Wasz budynek będzie wykorzystywany tylko przez 2 lata.

Przykład

Spółka wybudowany w 1990 r. przez siebie budynek poddała modernizacji, wydatki na jego ulepszenie przekroczyły 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Po ulepszeniu budynek był wykorzystywany do czynności opodatkowanych od 1 kwietnia 2004 r. W maju 2009 r. sprzedała budynek. Sprzedaż ta może korzystać ze zwolnienia.

• art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, ust. 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »