| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT

Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT

W 1992 r. spółka wybudowała budynek biurowy, który przez cały czas był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W 2006 r. uzyskała pozwolenie budowlane na jego rozbudowę, tj. zarówno części magazynowej, jak i biurowej, oraz przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania części biurowej. W oparciu o uzyskane pozwolenie spółka dokonała rozbudowy budynku, ponosząc nakłady, których wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku po dokonanej rozbudowie w marcu 2007 r. W marcu br. budynek zostanie sprzedany. Jaką stawkę można zastosować?

RADA

Przy sprzedaży tego budynku mogą Państwo zastosować stawkę 22%. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. podatnicy przy sprzedaży budynków mogą korzystać z dwóch rodzajów zwolnień.

Pierwsze zasiedlenie

Sprzedaż budynku nie może być zwolniona z VAT, gdy (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy):

• dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

• pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Fakt, czy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, czy też po nim, będzie miał znaczenie dla możliwości zastosowania zwolnienia. Trzeba pamiętać, że pierwsze zasiedlenie ma miejsce, gdy oddanie budynku do użytkowania następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po jego:

• wybudowaniu lub

• ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W Państwa przypadku sprzedaż budynku będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, dlatego na tej podstawie nie można korzystać ze zwolnienia. Podatnik, który sprzedaje wybudowany przez siebie budynek, dokonuje dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia. Użytkowanie budynku po wybudowaniu nie stanowi oddania budynku w wykonaniu czynności opodatkowanych, co jest warunkiem uznania, że pierwsze zasiedlenie miało miejsce.

Ulepszony budynek

Sprzedaż budynku dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia może korzystać ze zwolnienia. Muszą być jednak spełnione następujące warunki:

• w stosunku do tego obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

• dokonujący jego dostawy nie ponosił wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tego budynku.

Sprzedaż budynku jest zwolniona z VAT, mimo niespełnienia drugiego warunku, dotyczącego wydatków na ulepszenie, jeżeli budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

W Państwa przypadku również drugi warunek nie jest spełniony, gdyż zostały poniesione wydatki na ulepszenie budynku, które przekroczyły 30%, i przysługiwało Wam w stosunku do nich prawo do odliczenia VAT. Ze zwolnienia mogliby Państwo korzystać, gdyby po ulepszeniu budynek był wykorzystywany do czynności opodatkowanych przez 5 lat. Wasz budynek będzie wykorzystywany tylko przez 2 lata.

Przykład

Spółka wybudowany w 1990 r. przez siebie budynek poddała modernizacji, wydatki na jego ulepszenie przekroczyły 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Po ulepszeniu budynek był wykorzystywany do czynności opodatkowanych od 1 kwietnia 2004 r. W maju 2009 r. sprzedała budynek. Sprzedaż ta może korzystać ze zwolnienia.

• art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, ust. 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK