| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak nabywca rozlicza faktury korygujące

Jak nabywca rozlicza faktury korygujące

Otrzymujemy faktury korygujące zarówno zmniejszające, jak i zwiększające podatek naliczony. Czy wszystkie możemy rozliczać w miesiącu ich otrzymania?

RADA

Nie, nie wszystkie faktury korygujące możemy rozliczać w miesiącu ich otrzymania. Szczegóły w uzasadnieniu.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

UZASADNIENIE

Do 30 listopada 2008 r. kupujący, którzy otrzymali fakturę korygującą zarówno zmniejszającą, jak i zwiększającą podatek naliczony, rozliczali ją w miesiącu jej otrzymania. Obecnie nie każdą fakturę korygującą będziemy rozliczać w taki sposób.

Faktury zmniejszające podatek naliczony

Zasady rozliczania faktur korygujących zmniejszających podatek naliczony określa obecnie art. 86 ust. 10a ustawy. Mają one zastosowanie do faktur korygujących wystawionych w związku z:

• udzieleniem rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont),

• zwrotem towarów,

• zwrotem kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze,

• pomyłką w kwocie podatku na fakturze.

W takim przypadku nabywca towaru lub usługi, który otrzymał korektę faktury, jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Oznacza to, że w przypadku gdy fakturę korygującą podatnik otrzymał, zanim rozliczył fakturę pierwotną, czeka na jej rozliczenie. Rozlicza ją w tym samym miesiącu co fakturę pierwotną.

Pamiętajmy, że obniżenie podatku naliczonego, gdy odliczyliśmy podatek naliczony, jest naszym obowiązkiem, a nie prawem.

Nie możemy w przypadku faktur korygujących zmniejszających podatek naliczony przesunąć terminu ich rozliczenia na dwa następne okresy rozliczeniowe.

Jeśli z faktury pierwotnej podatek do odliczenia obliczaliśmy na podstawie proporcji, to również podatek, o który powinniśmy zmniejszyć podatek naliczony, również obliczamy na podstawie proporcji.

Przykład

Spółka odliczyła podatek z faktury: wartość netto 2000 zł, VAT 440 zł, otrzymanej w styczniu, na podstawie proporcji wynoszącej 89% (392 zł). W marcu otrzymała fakturę korygującą zmniejszającą podatek naliczony o 100 zł. Dlatego będzie musiała zmniejszyć podatek naliczony o 89 zł.

Faktury korygujące zwiększające podatek

Nowe przepisy nie zawierają specjalnych zasad rozliczania faktur korygujących zwiększających podatek naliczony. W tym przypadku odliczenie to nasze prawo, nie obowiązek. Dlatego stosujemy te same zasady rozliczeń co przy fakturach pierwotnych. Terminem odliczenia będzie, co do zasady, miesiąc lub kwartał, w którym podatnik otrzyma fakturę korygującą. Inaczej będzie w przypadku faktur korygujących dotyczących:

• dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,

• świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

• usług w zakresie rozprowadzania wody,

• usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych,

jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczą - w takim przypadku nabywca odliczy VAT z faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;

gdy nie ma tej informacji, o terminie rozliczenia decyduje data jej otrzymania.

Terminy obniżenia podatku naliczonego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli nie odliczymy VAT w tych terminach, możemy obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Przykład

Spółka otrzymała w grudniu fakturę za telefony z terminem płatności 30 grudzień 2008 r. 10 stycznia 2009 r. otrzymała fakturę korygującą zwiększającą podatek z terminem płatności 2 luty 2009 r. Z faktury pierwotnej odlicza VAT w deklaracji za grudzień 2008 r. Z faktury korygującej może odliczyć VAT w deklaracji za luty, marzec lub kwiecień 2009 r.

• art. 86 ust. 10, 10a, 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Biuletyn Głównego Księgowego189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem Infor.pl »