| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak opodatkować sprzedaż książek z płytami CD/DVD stanowiącymi ich integralną część

Jak opodatkować sprzedaż książek z płytami CD/DVD stanowiącymi ich integralną część

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży książek, których integralną częścią są materiały na płytach CD/DVD (sklasyfikowane wg PKWiU 22.11). Będące dodatkiem do książek płyty CD/DVD nie są dostępne w obrocie powszechnym. Jak powinna być opodatkowana taka transakcja?

rada

Organy skarbowe dopuszczają w takiej sytuacji możliwość opodatkowania całości sprzedawanego zestawu jedną stawką VAT, właściwą dla sprzedaży książki, tj. 0%.

uzasadnienie

Sprzedaż książek sklasyfikowanych pod symbolem ex PKWiU 22.11 i oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN podlega opodatkowaniu 0% stawką VAT (§ 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie VAT). Stawka 0% nie ma zastosowania do sprzedaży książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) oraz nut, map i ulotek. Natomiast sprzedaż płyt CD co do zasady podlega opodatkowaniu 22% stawką VAT. Przepisy nie wskazują zasad opodatkowania dwóch towarów o różnych stawkach opodatkowania, które są sprzedawane łącznie i stanowią integralną część jednego zestawu (towaru), będącego przedmiotem transakcji. Jednak w tej kwestii wielokrotnie wypowiadały się organy skarbowe. Ich zdaniem, w sytuacji gdy książka wraz z załączoną do niej płytą stanowią funkcjonalnie i merytorycznie nierozłączną całość i nie mogą funkcjonować oddzielnie, dopuszczalne jest zastosowanie 0% stawki opodatkowania właściwej dla sprzedaży książki jako jednego przedmiotu dostawy do całego zestawu będącego przedmiotem transakcji.

Stanowisko takie wyraził np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 10 października 2008 r., nr IPPP1/443-1458/08-2/AP, w której stwierdził m.in.: Warunkiem stosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy wspomnianego towaru, tj. książki wraz z załączoną do niej płytą, stanowiącymi nierozerwalną całość, jest właściwa jego klasyfikacja, zgodna z PKWiU.

Mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz przywołane powyżej przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego należy stwierdzić, iż dostawa książki, której dotyczy zapytanie, wraz ze stanowiącą jej integralną część płytą CD bądź DVD, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, sklasyfikowana przez Spółkę pod symbolem PKWiU ex 22.11 oraz oznaczona symbolem ISBN, będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Przedstawione stanowisko ma zatem zastosowanie również do sytuacji przedstawionej w pytaniu. Powinna Pani zatem potraktować sprzedaż książki wraz z płytą (stanowiącą jej integralną część) jako sprzedaż jednego towaru (książki) z prawem do opodatkowania jej 0% stawką VAT.

• § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1336

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »