| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć usługę opracowania danych o przetargach w UE

Jak rozliczyć usługę opracowania danych o przetargach w UE

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sporządzaniu opracowań dotyczących przetargów w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz w państwach nadbałtyckich. Usługi te świadczę na rzecz podatnika niemieckiego. Czy będą one opodatkowane w Niemczech? Jeżeli tak, to czy wystawiając fakturę bez VAT, powinienem zarejestrować się jako podatnik VAT UE?

RADA

Usługi polegające na sporządzaniu opracowań dotyczących przetargów w Polsce i innych państwach UE należy uznać za usługi dostarczania informacji. W związku w tym są one opodatkowane w kraju nabywcy. Ich świadczenie nie wymaga rejestracji jako podatnik VAT UE.

UZASADNIENIE

Na początku należy zastanowić się, do jakiego rodzaju usług można zaliczyć usługi polegające na sporządzaniu opracowań dotyczących przetargów. Jest to podstawowy warunek, aby ustalić ich miejsce świadczenia. Artykuły 27 i 28 ustawy nie wymieniają usług polegających na sporządzaniu opracowań dotyczących przetargów. Nie oznacza to jednak, że powinny mieć zastosowanie zasady ogólne i świadczący usługę musi rozliczyć VAT. Usługi te można bowiem zaliczyć do usług dostarczania informacji o przetargach (art. 27 ust. 3 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 3a ustawy o VAT). Jeśli usługi te są świadczone na rzecz:

• osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

• podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Dlatego świadczone przez Pana usługi będą opodatkowane w kraju nabywcy świadczonych przez Pana usług. W związku z tym powinien Pan z tytułu świadczenia tych usług wystawić fakturę niezawierającą stawki i kwoty podatku ani kwoty należności wraz z podatkiem. Faktura ta powinna zawierać numer, pod którym nabywca z Niemiec jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, oraz informację, że do rozliczenia tego podatku zobowiązany jest nabywca usługi.

Ponieważ gdyby usługa dostarczania informacji była świadczona w Polsce, podlegałaby VAT, więc przysługuje Panu prawo do odliczenia VAT związanego ze świadczeniem tej usługi. Aby skorzystać z tego prawa, musi Pan posiadać dokumenty, z których wynikałby związek dokonanych zakupów ze świadczoną usługą. Usługę rozlicza Pan w deklaracji w poz. 21.

Nie ma Pan obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT UE. Na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Obowiązek ten dotyczy również podatników nabywających usługi, np. transportu wewnątrzwspólnotowego, gdy podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług (art. 97 ust. 3 ustawy).

Podatnicy świadczący usługi na rzecz podatników z innych krajów UE nie mają obowiązku rejestrowania się jako podatnicy VAT.

Choćby z tego powodu, że nie nabywa Pan usług, lecz je świadczy, nie ma Pan obowiązku rejestracji jako podatnik VAT UE. Ponadto obowiązek rejestracji zawarty w art. 97 ust. 3 ustawy o VAT nie obejmuje usług dostarczania informacji.

• art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 3, art. 97 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Krzysztof Zborowski

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »