| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługa radiotaxi powinna być opodatkowana VAT

Usługa radiotaxi powinna być opodatkowana VAT

Stowarzyszenie, które świadczy członkom taksówkarzom usługę w zakresie przyjmowania zleceń i przekazywania ich drogą radiową, nie jest zwolnione z VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że usługi przyjmowania od klientów zleceń i przekazywania ich drogą radiową taksówkarzom przez założone przez nich stowarzyszenie są opodatkowane VAT. Sąd uznał, że sporne stowarzyszenie nie realizuje celów związkowych. Jego działania mają charakter działalności gospodarczej. W ocenie NSA za taką interpretacją przemawia art. 13 (A) (1) (l) VI Dyrektywy oraz tezy zawarte w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (sprawa C-149/07).

Spór dotyczył opodatkowania VAT usług świadczonych przez stowarzyszenie taksówkarzy. Ze statutu wynikało, że stowarzyszenie ma pomóc w organizacji pracy kierowców taksówek w nim zrzeszonych, m.in. przez przekazywanie informacji o zapotrzebowaniu na usługę tzw. radiotaxi.

Stowarzyszenie uważało, że usługa przekazywania adresów i zleceń nie musi być opodatkowana VAT. Zrzeszanie członków jest całkowicie dobrowolne, a jego koszty są pokrywane ze składek członkowskich. Nie można więc mówić o odpłatności.

Organy podatkowe uznały jednak, że świadczone przez stowarzyszenie usługi nie korzystają ze zwolnienia (art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy o VAT). Sąd I instancji przyznał rację taksówkarzom, jednak NSA uchylił ten wyrok i oddalił skargę stowarzyszenia. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt I FSK 1502/08

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »