| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Gdzie opodatkować usługi cateringowe

Gdzie opodatkować usługi cateringowe

Polska spółka świadczy usługi cateringowe na rzecz klientów – głównie firm w Polsce. Zdarza się także, że są to podatnicy podatku od wartości dodanej. Zapewniamy również obsługę cateringową przewoźnikom powietrznym oraz dla transportu pasażerskiego kolejowego. Jak należy opodatkowywać te usługi według nowych zasad?

DEFINICJE

• przez część transportu pasażerów wykonaną na terytorium Wspólnoty rozumie się część transportu zrealizowanego bez zatrzymania na terytorium państwa trzeciego, od miejsca rozpoczęcia transportu pasażerów do miejsca zakończenia transportu pasażerów;

• przez miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów rozumie się przewidziane pierwsze na terytorium Wspólnoty miejsce przyjęcia pasażerów na pokład, w tym również po odcinku podróży poza terytorium Wspólnoty;

• przez miejsce zakończenia transportu pasażerów rozumie się przewidziane ostatnie na terytorium Wspólnoty miejsce zejścia z pokładu pasażerów, którzy zostali na niego przyjęci na terytorium Wspólnoty, w tym również przed odcinkiem podróży poza terytorium Wspólnoty;

• w przypadku podróży w obie strony odcinek powrotny transportu uznaje się za transport oddzielny.

PRZYKŁAD

Polska firma świadczy usługi cateringowe na rzecz polskiego przewoźnika powietrznego. Przygotowane posiłki są dowożone do firmy przewoźnika powietrznego, a stamtąd bezpośrednio dostarczane na pokład samolotu. W takim wypadku usługi cateringowe będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, pod warunkiem że lot odbędzie się bez zatrzymywania się na terytorium państwa trzeciego.

PRZYKŁAD

Polska firma świadczy usługi cateringowe na rzecz polskiego przewoźnika kolejowego. Przygotowane posiłki są dowożone do pociągów należących do przewoźnika. Następnie usługi cateringowe są świadczone także podczas podróży. Na przykład trasa pociągu rozpoczyna się w Warszawie, a kończy w Moskwie. W takim wypadku usługi cateringowe nie będą podlegały w całości opodatkowaniu w Polsce. Będą podlegały opodatkowaniu w tej części w państwie trzecim, tj. Rosji.

• art. 28b, art. 28i ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

Więcej na ten temat w Biuletynie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »