| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Gdzie opodatkować usługi cateringowe

Gdzie opodatkować usługi cateringowe

Polska spółka świadczy usługi cateringowe na rzecz klientów – głównie firm w Polsce. Zdarza się także, że są to podatnicy podatku od wartości dodanej. Zapewniamy również obsługę cateringową przewoźnikom powietrznym oraz dla transportu pasażerskiego kolejowego. Jak należy opodatkowywać te usługi według nowych zasad?

RADA

Usługi cateringowe świadczone na rzecz podatników będą opodatkowane w miejscu, w którym faktycznie są świadczone. Natomiast usługi cateringowe świadczone na pokładach statków powietrznych i w transporcie pasażerskim kolejowym, ale na terytorium Wspólnoty, będą opodatkowane w państwie, w którym transport się rozpoczął.

UZASADNIENIE

Przepisy w zakresie usług cateringowych oraz restauracyjnych zmieniły się zasadniczo od 1 stycznia 2010 r. Dotąd, pod rządami starych przepisów, nie obowiązywały żadne szczególne uregulowania w zakresie tych usług. Podlegały one opodatkowaniu w państwie, w którym swoją siedzibę miał usługodawca. Obecnie zasady te zostały zmienione.

Otóż zarówno usługi cateringowe, jak i usługi restauracyjne podlegają wyjątkowym zasadom rozliczania. Podlegają one opodatkowaniu w państwie, w którym są faktycznie świadczone (art. 28i ust. 1 ustawy o VAT). Nie ma znaczenia, dla kogo są wykonywane (podatnika czy podmiotu niebędącego podatnikiem).

PRZYKŁAD

Spółka wykonała w styczniu 2010 r. usługi cateringowe na terytorium kraju na zlecenie włoskiej firmy. Usługi zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 55.5 jako „usługi stołówkowe i cateringowe”. Będą one podlegały opodatkowaniu w Polsce, ponieważ tutaj są faktycznie wykonywane. Usługi cateringowe sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 55.5 podlegają opodatkowaniu stawką 7%, z wyłączeniem sprzedaży kawy, herbaty, wody mineralnej, która jest opodatkowana stawką podstawową 22%.

PRZYKŁAD

Jeśli polska spółka będzie świadczyła swoje usługi w innym kraju, np. bezpośrednio poza granicami Polski, wówczas nie będą one podlegały opodatkowaniu w Polsce. Będą podlegały opodatkowaniu w tym państwie, w który są faktycznie wykonywane. Na przykład jeśli niemiecka firma, która organizuje przyjęcie dla swoich pracowników w miejscowości przygranicznej w Niemczech, w ośrodku wypoczynkowym, wynajmuje do obsługi cateringowej polską firmę, wówczas usługi cateringowe będą opodatkowane w Niemczech.

W pytaniu wspominają Państwo także o świadczeniu usług cateringowych na rzecz przewoźników powietrznych i kolejowych. Otóż w przypadku usług cateringowych wykonywanych na pokładach statków powietrznych lub pociągów, podczas części transportu pasażerów wykonanej na terytorium wspólnoty - miejscem opodatkowania tych usług będzie miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów.

Aby ustalić, kiedy ta zasada ma zastosowanie, należy posłużyć się definicjami określonymi w art. 22 ust. 5 ustawy.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »