REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT i akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak odzyskać VAT za świadczenie usług opodatkowanych w innym kraju UE

Podatnik jest producentem konstrukcji metalowych dla kontrahenta niemieckiego, który podał swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej (w tym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych) na terytorium Niemiec. Wyroby są produkowane w kraju, ich główną część stanowią materiały powierzone, a pozostałą część materiały zakupione na terytorium kraju.

Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupu wystawianych na spółkę za paliwo tankowane przez klientów? Samochody są wynajmowane przez naszą spółkę. Koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu.

Czy zakup oprogramowania w wersji BOX jest nabyciem towaru, czy usługi

Czy zakup od uprawnionych podmiotów zagranicznych oprogramowania standardowego w wersji BOX, czyli w tzw. wersji „pudełkowej”, przeznaczonego do dalszej odsprzedaży stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) i import towarów (w przypadku zakupu poza krajami UE), czy import usług?

Jak rozliczyć umowę leasingu, gdy leasingobiorcą jest podatnik z innego kraju UE

Jak rozliczyć leasing samochodu, gdy leasingobiorcą jest firma austriacka? Koszty związane z leasingiem ponosi nasza firma. Czy VAT z tego tytułu rozlicza firma austriacka na zasadzie importu usług?

Czy zaliczka wpływa na obowiązek podatkowy w VAT

Czy jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny?

Czy nagrody rzeczowe przekazane w ramach promocji podlegają opodatkowaniu

Czy istnieje obowiązek naliczania VAT od nieodpłatnego przekazania nagród rzeczowych związanych z akcją promocyjną wyrobów spółki, jeżeli akcja ta jest organizowana w celu zwiększenia sprzedaży produktów podatnika?

Kiedy należy wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej

Czy raport dobowy z kasy fiskalnej powinien zostać sporządzony przed godziną 24.00 tego samego dnia co rozpoczęcie sprzedaży, a po godzinie 24.00 sprzedaż przechodzi na nowy dzień?

Nowe wzory zgłoszeń rejestracyjnych VAT-R

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe wzory zgłoszeń rejestracyjnych VAT-R i VAT-R/UE. Nowy wzór zgłoszenia uwzględnia zmiany w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT wprowadzone od 1 stycznia 2008 r.

Czy możliwa jest zbiorcza faktura korygująca

Spółka dokonała sprzedaży usług, które zakwalifikowała jako sprzedaż zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, tymczasem sprzedaż usług powinna być opodatkowana stawką podatku w wysokości 22 proc. Czy istnieje możliwość wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej za okres styczeń 2007 r. - maj 2007 r. w przypadku błędnego zastosowania stawki VAT?

Jak korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT w 2008 roku

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia w VAT? Odpowiada Paweł Satkiewicz - prawnik w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe.

Jak opodatkowana jest sprzedaż gruntów razem z budynkami

Zdarza się, że umowy sprzedaży obejmują grunty wraz z budynkami. Jak powinny być opodatkowane tego rodzaju transakcje?

Jak udokumentować pokrycie przez wierzyciela należności towarem

Z wierzycielem została zawarta ugoda. Część zobowiązania uregulowano przelewem, natomiast 2/3 zobowiązano się uregulować, przekazując materiały służące do produkcji i wystawiając dowód wydania. Jaki jeszcze dokument powinien być wystawiony? Wierzyciel nie chce przyjąć faktury VAT.

Czy od 2008 roku podstawą opodatkowania umów barterowych będzie wartość rynkowa

Firma deweloperska podpisała umowę barterową z biurem reklamowym. W dokumencie określono, że biuro będzie mogło wynajmować lokal przez rok. W zamian będzie świadczyło usługi reklamowe. Nie wskazano jednak cen wymienianych usług, to znaczy nie określono kosztów wynajmu lokalu oraz kosztów usług reklamowych. Umowa wchodzi w życie od lutego 2008 r. Problem polega na tym, że od 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o podatku VAT. W związku z tym zarówno biuro, jak i firma deweloperska pytają, jak prawidłowo opodatkować tę umowę do celów VAT? Czy podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa?

Czy zmiana rodzaju działalności powoduje obowiązek złożenia VAT-Z

Prowadzę przedsiębiorstwo świadczące usługi transportowe (jednoosobowa działalność gospodarcza). Siedziba firmy znajduje się w budynku, który jest własnością firmy. Z końcem tego roku likwiduję jednak tę działalność. Rozumiem, że składając VAT-Z, przestaję być podatnikiem VAT i będę wykreślony z rejestru. Czy w takim razie mogę z końcem roku podpisać umowę i jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu budynku na cele użytkowe innej firmie?

Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Nasza spółka udzieliła swojemu udziałowcowi oprocentowanej pożyczki pieniężnej z przeznaczeniem na określony cel (spłacanej w 20 ratach). Działalność finansowa nie wchodzi w zakres działalności obu firm, które są podatnikami VAT. Czy świadczenie tej usługi korzysta ze zwolnienia z VAT? Pożyczki udzielane są sporadycznie.

Błędna faktura nie pozwoli na odliczenie VAT

Błędnie wystawiona faktura przy transakcji kupna-sprzedaży spowoduje, że nabywca straci prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Czy prowizja za sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą wewnętrzną

Spółka jest producentem pasz i pokarmu dla zwierząt. Od niedawna oprócz odbiorców krajowych podpisaliśmy 3-letni kontrakt z firmą niemiecką. Dostarczamy im towar, natomiast oni sprzedają go we własnym zakresie. Nie są jednak żadnymi pośrednikami. Raz na kwartał wystawiają nam fakturę na prowizję od sprzedaży. To taki dodatkowy bonus, na który się zgodziliśmy i mamy to zapisane w kontrakcie. Ponieważ prowizji tej nie można połączyć z konkretną dostawą, nie bardzo wiemy, w jaki sposób to udokumentować, tym bardziej że jest to jakby usługa. Czy w takiej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć to jako import usług?

Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Czy zwrot kaucji wraz z odsetkami należy udokumentować fakturą VAT

Nasza firma otrzymała zwrot kaucji zabezpieczającej umowę najmu wraz z należnymi odsetkami. Czy powinniśmy wystawić fakturę z VAT zwolnionym na otrzymane odsetki?

Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Nabyłem prawo własności do lokalu mieszkalnego w 1999 roku. Mam zamiar przekształcić to prawo w prawo odrębnej własności (czyli z udziałem w gruncie). Nie uda mi się jednak tego zrobić w tym roku. W związku z tym mam pytanie, czy od nowego roku w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność obowiązywać będzie wyższa stawka VAT? Czy w ogóle ustawa o VAT znajduje zastosowanie w przypadku takiego przekształcenia?

Jak rozliczyć sprzedaż budynku, którego podatnik jest współwłaścicielem

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (KPiR, czynny podatnik VAT) w swojej działalności wykorzystuje budynek, przy zakupie którego nie przysługiwało odliczenie VAT (budynek ten stanowi jego własność w 1%, pozostałe 99% stanowi własność małżonka, między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa).

Czy można skorygować obrót, jeśli nabywca nie ma oryginału paragonu fiskalnego

Klient zażądał zwrotu pieniędzy, ponieważ towar, który u nas kupił, okazał się wadliwy. Sprzedaż została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Klient nie ma jednak paragonu. Nie ma wątpliwości, że towar kupił u nas, tym bardziej że tylko nasz sklep jest przedstawicielem tego producenta, a ponadto jest to nasz stały klient. Nie chcielibyśmy z nim zatargu, tym bardziej że liczymy na dalszą współpracę. Czy możemy w takiej sytuacji skorygować obrót na kasie?

Od zasobów mieszkaniowych nie ma CIT

Wolne od CIT są dochody spółdzielni uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jakie będą nowe limity VAT w 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zaczną obowiązywać nowe, określone w złotych, a nie w euro, limity VAT dla zwolnień w tym podatku. Limit zwolnienia podmiotowego wyniesie 50 tys. złotych.

W jakim terminie powinna być wystawiona faktura korygująca

Gdy nabywca zwraca nam towar lub udzielamy rabatu, wystawiamy fakturę w terminie 7 dni od dnia tego zdarzenia. Czy postępujemy prawidłowo? Czy przepisy określają, kiedy powinna być wystawiona taka faktura?

Diety za podróż służbową są limitowane

Przedsiębiorca świadczący usługi transportowe może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych. Takie rozliczenie jest jednak limitowane.

Jakie usługi zaliczamy do usług pomocniczych dla eksportu

Spółka świadczy usługi polegające m.in. na wypełnianiu dokumentów spedytorsko-celnych, np. karnetu, i dokonywaniu zgłoszeń celnych towaru, który ma być wywieziony poza terytorium Wspólnoty

Czy podlega VAT refundacja otrzymana na wyposażenie nowego stanowiska pracy

Prowadzę działalność gospodarczą i otrzymałam z Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego (m.in. komputer i drukarka). Refundacja ta stanowi około 60% wartości zakupionego wyposażenia. Zakupione przedmioty zaliczyłam do środków trwałych. W jaki sposób powinnam rozliczyć VAT od otrzymanej refundacji?

Korekta podatku należnego z tytułu ulgi na złe długi

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży części samochodowych w ramach spółki z o.o. W okresie całego 2005 r. kilku moich byłych odbiorców nie regulowało swoich zobowiązań z tytułu nabycia towarów od mojego przedsiębiorstwa. Czy mogę „odzyskać” VAT z tytułu niezapłaconych faktur? Nadmieniam, że wszystkie podatki (VAT i CIT) z tych transakcji zostały zapłacone, a wierzytelności zostały odpisane jako koszty podatkowe. Jakie przesłanki należy spełnić, by odzyskać VAT z 2005 r.? Czy mam korygować podatek należny wstecz czy też na bieżąco, w danym miesiącu?

Czy zestaw produktów opodatkować jedną stawką VAT

Jak opodatkować VAT zestaw dwóch lub więcej rzeczy sprzedawanych łącznie w ramach sprzedaży pakietowej?

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Prowadzę działalność gospodarczą, która wymaga częstych podróży samochodem po Polsce. W związku z tym postanowiłem kupić nawigację satelitarną. 26 października zapłaciłem zaliczkę w wysokości 20%. Fakturę otrzymałem 2 listopada. Kiedy mogę odliczyć VAT z takiej faktury?

Czy zapłata za bezumowne korzystanie z rzeczy podlega VAT

Nasza firma prowadzi w K. zakład produkcyjny nawozów sztucznych i wynajmuje jeden mniejszy zakład w innym mieście. Właściciel wcześniej również zajmował się tą samą działalnością, natomiast od jakiegoś czasu z powodów osobistych zaprzestał produkcji. W związku z tym nasza firma wynajęła od niego zakład i urządzenia produkcyjne. Z powodu zaniedbania doszło do tego, że nie zapłaciliśmy za 4 miesiące tego najmu. Umowa zobowiązywała nas do czerwca, a my korzystaliśmy z zakładu i urządzeń do października. W związku z tym teraz pokryliśmy opłaty za 4 miesiące. Właściciel nie chciał przedłużyć z nami umowy na te 4 miesiące, za które zapłaciliśmy. Twierdzi, że zapłatę za te 4 miesiące traktuje jako odszkodowanie za bezumowne korzystanie z zakładu i urządzeń. Czy zapłata za te 4 miesiące powinna być opodatkowana VAT tak jak czynsz za najem w wysokości 22%?

Czy od sprzedaży gruntów rolnych jest VAT

Jestem rolnikiem i podatnikiem VAT na zasadach ogólnych. Zamierzam sprzedać część gruntów, ale nadal będę prowadził gospodarstwo rolne. Czy sprzedaż gruntów rolnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Jak opodatkować zakup towarów od podatnika zwolnionego z VAT

Dokonaliśmy zakupu towarów ze Szwecji od firmy ubezpieczeniowej, która nie jest podatnikiem VAT. W związku z tym, że nasza firma jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, mamy wątpliwość, czy w tym przypadku dokonany zakup stanowi dla nas wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Jeżeli nie, to czy naliczyć i odliczyć VAT oraz gdzie go ująć w deklaracji VAT-7?

Czy sprzedaż kamienicy jest zwolniona z VAT

Przedmiotem działalności spółki jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W roku 2006 zakupiliśmy od osoby fizycznej grunt wraz z kamienicą. Budynek jest bardzo stary, niezamieszkany i praktycznie przeznaczony do rozbiórki (grozi zawaleniem). W tym roku prawdopodobnie sprzedamy grunt wraz z kamienicą. Czy będzie ona podlegała zwolnieniu z VAT?

Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Mam zamiar rozpocząć działalność agroturystyczną. Jaka stawkę VAT powinienem zastosować do tego typu usług? Może działalność taka jest zwolniona z VAT, ponieważ jest prowadzona przez rolnika?

Jakie skutki wywołuje wystawienie faktur z błędnym numerem NIP

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlano-montażowych. Zakupiłem program do drukowania faktur. Omyłkowo do pamięci wpisałem NIP, w którym przestawiłem dwie cyfry. Po pewnym czasie zorientowałem się, że drukowane przeze mnie faktury miały błędny NIP. Czy w związku z tym moi klienci mogli odliczyć z takich faktur VAT? Czy powinienem wystawić fakturę korygującą? A może to klienci powinni wystawić notę korygującą?

Czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia a VAT

Czy prowadzenie księgowości na podstawie umowy zlecenia podlega ustawie o VAT? Czy w związku z tym należy naliczać VAT i odprowadzać go do urzędu skarbowego? W jaki sposób ustalić limit zwolnienia z VAT? Zaznaczam, że równocześnie prowadzę księgowość na podstawie umowy o pracę i nie posiadam certyfikatu księgowego.

Czy najem zawsze jest opodatkowany VAT

Zamierzam wynajmować mieszkanie firmie, która będzie w nim prowadzić działalność gospodarczą. Jakie są zasady opodatkowania takiej działalności, bo wiem, że i tak będę musiał zarejestrować się jako podatnik VAT?

Czy należy dokonać korekty kosztów w przypadku cesji umowy leasingu

Nasza spółka zamierza dokonać cesji umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest samochód ciężarowy. Czy w związku z tym będziemy zobowiązani do korekty kosztów oraz korekty VAT?

Czy nabycie licencji to import usług

Podatnik rozprowadza programy telewizyjne siecią kablową do mieszkań. W związku z tymi czynnościami nabył licencję na reemisję rozprowadzanych programów telewizyjnych z Wielkiej Brytanii. Czy dla celów VAT stanowi to import usług niematerialnych?

Jak rozliczyć VAT od użyczonej rzeczy

W niektórych sytuacjach, oddając samochód do bezpłatnego używania, będziemy musieli rozliczyć się z fiskusem z tytułu podatku od towarów i usług. Stanie się tak tylko wtedy, gdy użyczenie będzie można uznać za świadczenie usług.

Jakie dokumenty uprawniają do wystąpienia z wnioskiem o zwrot akcyzy z tytułu dokonanego eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

Nabywamy w Polsce wyroby akcyzowe zharmonizowane. Zamierzamy je przeznaczyć głównie na eksport. Jakie dokumenty są wymagane, aby następnie wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconej w Polsce akcyzy? Eksport tych wyrobów będzie dokonywany transportem kolejowym lub transportem drogowym w procedurze tranzytu. Czy taki zwrot w ogóle nam przysługuje?

Czy odliczyć VAT od zakupów z refundacji

Otrzymałam pieniądze z powiatowego urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Część z nich przeznaczyłam po dacie rozpoczęcia działalności i rejestracji VAT na zakup materiałów do produkcji. Czy VAT zawarty w fakturach zakupu mogę odliczyć?

Jak rozliczać przywóz towarów do składu konsygnacyjnego w Polsce

Niemiecka spółka ARTi jest producentem części wykorzystywanych do produkcji sprzętu RTV. Spółka posiada siedzibę w Monachium, gdzie również ma miejsce produkcja wyrobów. Obecnie firma ARTi jest w trakcie wdrażania nowego systemu dostaw do fabryki w Polsce. Będzie on polegał na tym, iż towary z Niemiec będą przywożone do składu konsygnacyjnego zlokalizowanego w pobliżu fabryki, a podzespoły będą przechodziły na własność kontrahenta w momencie pobrania towaru ze składu. Podstawą do wystawienia faktury sprzedaży przez spółkę będzie cotygodniowe zestawienie sporządzone przez odbiorcę. Czy firma ARTi ma obowiązek rejestracji na potrzeby VAT w Polsce? Jak należy opodatkować te transakcje?

Czy od opłat sankcyjnych z tytułu nielegalnego poboru naliczać VAT

Jesteśmy spółką zajmującą się dostarczaniem energii. Niestety często spotykamy się z przypadkami kradzieży energii. Czy w takim przypadku powinniśmy od opłat sankcyjnych z tytułu nielegalnego poboru naliczać VAT?

Czy od wszystkich wydatków odliczyć VAT

Posiadam prywatne auto, które wykorzystuję do prowadzenia działalności gospodarczej. Czy mogę odliczać VAT od wszystkich zakupów: części samochodowych, płynów i paliwa?

Jak opodatkować sprzedaż przez internet do innego kraju UE

Jestem podatnikiem VAT, prowadzę działalność polegającą na sprzedaży towarów (zabawki, akcesoria dla niemowląt) przez internet. Dokonuję dostaw również za granicę, do innych krajów członkowskich UE. Często nabywającymi są prywatne osoby z Niemiec. Jak powinienem opodatkować te transakcje?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy towar jest wysyłany bezpośrednio nabywcy

Spółka kupuje towar u producentów i zleca dostawę zakupionego towaru do swego odbiorcy. Towar ładowany jest w magazynie producenta i wysyłany do magazynu odbiorcy, z pominięciem naszego magazynu. Kiedy, w sytuacji zlecania wysłania towaru nabywcy, powstaje obowiązek podatkowy?

Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega VAT

Nie milkną spory dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży wierzytelności. Sądy twierdzą, że VAT płacić nie trzeba. Praktycy często są innego zdania. Która strona ma rację?

REKLAMA