| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć cały VAT z faktur za dzierżawę samochodu

Czy można odliczyć cały VAT z faktur za dzierżawę samochodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem podatnikiem VAT. Na podstawie umowy dzierżawy użytkuję samochód. Co miesiąc płacę z tego tytułu 700 zł + VAT. Czy mogę odliczyć cały VAT z otrzymywanych faktur?

RADA

Tak, może Pan odliczyć VAT z faktur otrzymywanych za dzierżawiony samochód. Wysokość przysługującego Panu odliczenia zależy od rodzaju dzierżawionego samochodu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim nabywane przez nich towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). A zatem jeżeli dzierżawiony przez Pana samochód służy prowadzonej przez Pana działalności, może Pan odliczać zapłacony z tego tytułu VAT. Wysokość przysługującego odliczenia zależy od rodzaju dzierżawionego samochodu. Kwotę podatku naliczonego stanowić może albo cała kwota VAT z faktur dokumentujących dzierżawę samochodu, albo 60% tej kwoty. Ograniczenie w prawie do odliczenia VAT znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy użytkowany przez Pana samochód jest samochodem osobowym (posiada homologację osobową), względnie jego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. W takim przypadku w całym okresie dzierżawy tego rodzaju samochodu kwota VAT podlegająca odliczeniu nie może przekroczyć 6000 zł (art. 86 ust. 7 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Podatnik prowadzący samodzielną działalność gospodarczą wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. W działalności wykorzystuje samochód osobowy użytkowany na podstawie umowy dzierżawy. Miesięczny czynsz dzierżawny to 700 zł + 154 zł VAT. W tej sytuacji kwota podlegającego odliczeniu VAT z każdej faktury za dzierżawę samochodu wynosi 92,40 zł (154 zł x 60%). Łączna suma odliczonego podatku w całym okresie użytkowania samochodu na podstawie umowy dzierżawy nie może przekroczyć 6000 zł.

Jeśli użytkowany przez Pana samochód jest samochodem innym niż osobowy oraz jego dopuszczalna ładowność przekracza 500 kg, ma Pan prawo do odliczenia całej kwoty VAT z faktur dokumentujących dzierżawę.

PRZYKŁAD

Podatnik prowadzący samodzielną działalność gospodarczą wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. W działalności wykorzystuje samochód posiadający homologację ciężarową. Miesięczny czynsz dzierżawny to 700 zł + 154 zł VAT. W tej sytuacji kwota podlegającego odliczeniu VAT z każdej faktury wynosi 154 zł.

W kwestii prawa do odliczenia VAT z tytułu dzierżawy samochodów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w piśmie z 13 lutego 2009 r., nr PT3/812/4/15/CZE/09/185. Zostało ono wydane w związku z wyrokiem ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora dotyczącym interpretacji przepisów VI dyrektywy w kontekście uregulowań ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych. Stwierdzono w nim, że:

Mając na uwadze tezy zawarte w ww. wyroku TSWE powyższe wyjaśnienia dotyczą odpowiednio możliwości odliczania, zgodnie z art. 86 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatku naliczonego z tytułu nabycia lub importu pojazdów samochodowych oraz nabycia usług, zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są pojazdy samochodowe. Oznacza to, że prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku przysługuje w odniesieniu do pojazdów samochodowych, w stosunku do których przepisy obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. umożliwiały prawo do takiego odliczenia lub w przypadku jeżeli nie umożliwiały, ale prawo takie przysługiwałoby według zasad obowiązujących w dniu 30 kwietnia 2004 r., tj. w przypadku pojazdów samochodowych, o których mowa co do zasady w pkt 2 pisma.

• art. 86 ust. 1-7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

• § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 109, poz. 1162

• art. 176 dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - Dz.Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj więcej w Biuletynie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »