| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Opodatkowanie VAT pożyczek poza systemem bankowym

Opodatkowanie VAT pożyczek poza systemem bankowym

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 9 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest usługą pośrednictwa finansowego zwolnioną z podatku od towarów i usług (sygn. ITPP1/443-67/10/AT).

Stan faktyczny, którego dotyczyła interpretacja wyglądał następująco: wnioskodawca zawarł umowę o współpracy finansowej, na podstawie której strony (czynni podatnicy VAT) zobowiązały się do udzielania sobie wzajemnie oprocentowanych pożyczek pieniężnych. Wnioskodawca klasyfikuje udzielanie pożyczek pod symbolem 65.22.1 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej „PKWiU”)   czyli jako „usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym”.

Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (dalej „organ podatkowy”) z zapytaniem, czy udzielanie pożyczek w ramach zawartej umowy podlega podatkowi VAT jako usługa pośrednictwa finansowego, która jednocześnie korzysta ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej „ustawa o VAT”). Wnioskodawca stanął na stanowisku, iż skoro opisana czynność została wymieniona w klasyfikacjach statystycznych jako usługa pośrednictwa finansowego i nie została wyłączona ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o VAT, będzie korzystała w całości z tego zwolnienia.

Organ podatkowy w odpowiedzi (interpretacji indywidualnej) podzielił stanowisko wnioskodawcy. W uzasadnieniu wskazał on, iż udzielanie pożyczek, od których naliczane są odsetki, co do zasady stanowi świadczenie odpłatnej usługi, podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże dla niektórych czynności (m.in. usług pośrednictwa finansowego) ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnień od podatku VAT. Organ podatkowy stwierdził, iż opisane przez wnioskodawcę usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym podlegają zwolnieniu z opodatkowania jako usługi pośrednictwa finansowego, o których mowa w pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.

W interpretacji indywidualnej wskazano ponadto, iż usługa udzielania pożyczek korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, o ile czynność ta została prawidłowo sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU.

Powyższe warunkowe stwierdzenie jest dla wnioskodawcy (oraz pośrednio innych podatników) niekorzystne, bowiem otrzymanie pozytywnej interpretacji nie eliminuje ryzyka podatkowego w przypadku potencjalnego zakwestionowania prawidłowości klasyfikacji statystycznej udzielanych pożyczek.

Należy zatem pamiętać, iż w celu zminimalizowania ryzyka, warto wystąpić najpierw do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o wydanie potwierdzenia, że świadczenie określonych usług mieści się w danym grupowaniu PKWiU, a dopiero później do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Reasumując, w odpowiedzi na przedstawione przez wnioskodawcę zapytanie stwierdzono, iż opisana we wniosku usługa udzielania pożyczek świadczona poza systemem bankowym, za którą wnioskodawca pobiera odpłatność w postaci odsetek, podlega przepisom ustawy o VAT i - jako niewymieniona w wyłączeniach załącznika nr 4 do tej ustawy - korzysta ze zwolnienia od tego podatku, o ile faktycznie czynność ta została prawidłowo sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK