| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Zamierzam kupić kasę rejestrującą. Ponieważ mam zgłoszony handel obwoźny i będę chciał jeździć z tą kasą po Polsce, nie wiem, w jaki sposób powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego.

RADA

Zgłaszanie przenośnych kas rejestrujących następuje na zasadach ogólnych, z tą różnicą, że w zgłoszeniu zamiast miejsca instalacji kasy należy podać adres siedziby podatnika oraz wskazać, że zgłaszana kasa jest kasą przenośną.

UZASADNIENIE

Warunki stosowania kas rejestrujących, w tym zasady, na jakich dokonywane powinno być ich zgłaszanie w urzędach skarbowych, określają przepisy rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Przepisy rozporządzenia nie stanowią wprost o możliwości stosowania przenośnych kas rejestrujących. Taką możliwość potwierdza jednak wzór karty kasy (stanowi on załącznik nr 5 do rozporządzenia), w którym istnieje możliwość wskazania rodzaju kasy (stacjonarna/przenośna). W konsekwencji dopuszczalne jest korzystanie przez podatników z przenośnych kas rejestrujących.

Ponieważ przepisy ww. rozporządzenia (ani żadne inne przepisy) nie przewidują odrębnej procedury zgłaszania przenośnych kas rejestrujących, oznacza to, że do tego rodzaju kas należy stosować standardową procedurę. A zatem przenośną kasę rejestrującą należy zafiskalizować i w terminie siedmiu dni od fiskalizacji zgłosić do urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy (wzór tego zawiadomienia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia). Ponieważ przenośne kasy rejestrujące nie mają miejsca instalacji, za właściwe należy uznać, że zamiast miejsca instalacji takiej kasy w zgłoszeniu powinno się podać:

• w przypadku osób prawnych - adres siedziby podatnika,

• w przypadku osób fizycznych - główne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej albo miejsce zamieszkania,

oraz wskazać, że zgłaszana kasa jest kasą przenośną.

• zał. nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK