| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Zamierzam kupić kasę rejestrującą. Ponieważ mam zgłoszony handel obwoźny i będę chciał jeździć z tą kasą po Polsce, nie wiem, w jaki sposób powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego.

RADA

Zgłaszanie przenośnych kas rejestrujących następuje na zasadach ogólnych, z tą różnicą, że w zgłoszeniu zamiast miejsca instalacji kasy należy podać adres siedziby podatnika oraz wskazać, że zgłaszana kasa jest kasą przenośną.

UZASADNIENIE

Warunki stosowania kas rejestrujących, w tym zasady, na jakich dokonywane powinno być ich zgłaszanie w urzędach skarbowych, określają przepisy rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Przepisy rozporządzenia nie stanowią wprost o możliwości stosowania przenośnych kas rejestrujących. Taką możliwość potwierdza jednak wzór karty kasy (stanowi on załącznik nr 5 do rozporządzenia), w którym istnieje możliwość wskazania rodzaju kasy (stacjonarna/przenośna). W konsekwencji dopuszczalne jest korzystanie przez podatników z przenośnych kas rejestrujących.

Ponieważ przepisy ww. rozporządzenia (ani żadne inne przepisy) nie przewidują odrębnej procedury zgłaszania przenośnych kas rejestrujących, oznacza to, że do tego rodzaju kas należy stosować standardową procedurę. A zatem przenośną kasę rejestrującą należy zafiskalizować i w terminie siedmiu dni od fiskalizacji zgłosić do urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy (wzór tego zawiadomienia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia). Ponieważ przenośne kasy rejestrujące nie mają miejsca instalacji, za właściwe należy uznać, że zamiast miejsca instalacji takiej kasy w zgłoszeniu powinno się podać:

• w przypadku osób prawnych - adres siedziby podatnika,

• w przypadku osób fizycznych - główne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej albo miejsce zamieszkania,

oraz wskazać, że zgłaszana kasa jest kasą przenośną.

• zał. nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK