| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można zrezygnować z nieużywanej kasy rejestrującej

Czy można zrezygnować z nieużywanej kasy rejestrującej

Prowadzę usługi remontowo-budowlane. Siedem lat temu miałem kasę rejestrującą, bo świadczyłem usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i przekroczyłem limit zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Od sześciu lat świadczę jednak tylko usługi na rzecz dużych firm. Czy mogę zrezygnować z kasy, gdyż niepotrzebnie płacę serwisantowi za przeglądy?

RADA

Nie ma przeszkód, aby zrezygnował Pan z nieużywanej kasy rejestrującej.

UZASADNIENIE

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika obowiązek posiadania kasy rejestrującej przez podatników, u których występuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, chyba że z obowiązku tego zwalniają ich przepisy rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Podatnicy, u których nie występuje taka sprzedaż, nie mają obowiązku posiadania kas rejestrujących.

Dotyczy to również podatników, którzy w przeszłości ewidencjonowali za pomocą kas rejestrujących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby zrezygnował Pan z nieużywanej kasy rejestrującej.

Zwrócić jednak należy uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, zakończenie użytkowania kasy rejestrującej wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, z której sporządza się protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych (§ 7 ust. 8 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych).

Po drugie, do podatników, którzy przed 1 stycznia 2010 r. utracili prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, nie stosuje się zwolnień podmiotowych ze względu na wysokość obrotów (§ 3 ust. 6 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania). Ponadto podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie usług (sprzedaż towarów) przed 1 stycznia 2010 r., nie mogą korzystać z niektórych zwolnień przedmiotowych z obowiązku ewidencjonowania, w tym ze zwolnień, które najczęściej mają zastosowanie do robót budowlanych (§ 2 w zw. z poz. 35 i 38 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania oraz poz. 2 objaśnień do tego załącznika). W konsekwencji ewentualne wykonanie w przyszłości choćby jednej usługi na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (względnie rolnika ryczałtowego) będzie musiało zostać zaewidencjonowane przez Pana za pomocą kasy rejestrującej. Będzie to oznaczać konieczność ponownego zainstalowania kasy.

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

• § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 224, poz. 1797

• § 7 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Matylda Pawłowicz

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »