| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak postąpić w przypadku, gdy sprzedaż nie została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej

Jak postąpić w przypadku, gdy sprzedaż nie została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej

Podatnik wystawił fakturę, lecz nie zaewidencjonował sprzedaży na kasie. Myślał, że klient jest przedsiębiorcą. Co w tej sytuacji zrobić? Czy zarejestrować sprzedaż na kasie z opóźnieniem, czy po prostu zaksięgować fakturę i napisać wyjaśnienie? Co grozi takiemu podatnikowi? Czy nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego od sprzedanego w ten sposób towaru?

RADA

W przedstawionej sytuacji sprzedaż należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej z opóźnieniem. Zmniejszy to ryzyko pociągnięcia podatnika do odpowiedzialności karnej skarbowej za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej. Ryzyko to można całkowicie wyłączyć, korzystając z instytucji czynnego żalu.

UZASADNIENIE

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Od obowiązku tego istnieje wiele zwolnień (określa je rozporządzenie z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących), lecz treść pytania nie wskazuje, aby w opisanym przypadku możliwe było skorzystanie z jednego z nich.

W omawianej sytuacji pozostaje zaewidencjonowanie przedmiotowej sprzedaży z opóźnieniem. Takie postępowanie zmniejszy społeczną szkodliwość czynu zabronionego polegającego na dokonaniu sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej (art. 62 § 4 Kodeksu karnego skarbowego). Czyn ten jest zagrożony karą grzywny do 180 stawek dziennych. W konsekwencji obniżone zostanie ryzyko pociągnięcia podatnika z tego tytułu do odpowiedzialności karnej skarbowej. Zgodnie bowiem z art. 1 § 2 Kodeksu karnego skarbowego nie jest przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. Ryzyko to można całkowicie wyłączyć, korzystając z instytucji czynnego żalu, tj. zawiadamiając urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji (art. 16 Kodeksu karnego skarbowego).

WAŻNE!

Podatnik, który wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

Jednocześnie należy podkreślić, że żadne negatywne konsekwencje zaistniałej sytuacji nie wystąpią według ustawy o VAT. Co prawda art. 111 ust. 2 ustawy o VAT przewiduje możliwość ustalenia przez organy podatkowe dodatkowego zobowiązania podatkowego, lecz grozi to tylko podatnikom, którzy naruszają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących. Ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego nie grozi natomiast podatnikom, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, lecz dokonali sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej.

• art. 111 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

• art. 1 § 2, art. 16 oraz art. 62 § 4 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 151, poz. 1013

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »