| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu osobowego, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, pojawia się problem jaką stawkę VAT zastosować wystawiając fakturę sprzedażową.

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie czy nasz samochód jest towarem używanym, ponieważ art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, przy nabyciu których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art.43 ust.2 towary używane to rzeczy ruchome, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że do okresu używania samochodu nie wlicza się okresu jego użytkowania na podstawie umowy leasingu.

Podsumowując, zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 ma zastosowanie, gdy podatnik wykorzystywał samochód po jego zakupie przez okres co najmniej sześciu miesięcy od nabycia i nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Zwolnienie z VAT przy sprzedaży samochodu może nam również przysługiwać na podstawie przepisu § 13 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Paragraf ten zwalnia od podatku sprzedaż używanego samochodu osobowego, przy nabyciu którego podatnik miał prawo do odliczenia VAT w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku wykazanej na dokumencie zakupowym, nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.

Jeżeli przy sprzedaży samochodu skorzystamy ze zwolnienia na podstawie § 13 ust.1 pkt 5 rozporządzenia musimy dodatkowo pamiętać, że sprzedając pojazd ze stawką zwolnioną zmienimy związek zakupionego wcześniej samochodu z zakupu związanego ze sprzedażą opodatkowaną na zakup związany ze sprzedażą zwolnioną z VAT.

Istotne jest także zweryfikowanie czy zachodzi konieczność skorygowania odliczenia podatku zgodnie z art.91 ustawy o VAT. Jeżeli wartość samochodu nie przekracza 15.000 zł dokonanie korekty będzie niezbędne w okresie korekty i korekcie podlega cały odliczony podatek (pod warunkiem dokonania sprzedaży w okresie korekty). Korekta podatku wykazana jest w deklaracji w miesiącu dokonania sprzedaży.

Jeżeli natomiast wartość początkowa samochodu przekracza 15.000 zł korekta będzie niezbędna w okresie 5 lat licząc od roku, w którym pojazd ten oddano do użytkowania (pod warunkiem dokonania sprzedaży w okresie korekty). W tym wypadku korekcie będzie podlegała jedynie część podatku VAT za lata pozostające do zakończenia pięcioletniego okresu korekty licząc łącznie z rokiem, w którym dokonana została sprzedaż.

Przykładowo jeżeli samochód zakupiliśmy w roku 2009 (okres korekty podatku to lata 2009-2013) i odliczyliśmy VAT w wysokości 6.000 zł a sprzedajemy go w roku 2011 to korekcie podlega VAT za lata 2011-2013. Kwotę korekty w wysokości 6.000zł * 3/5= 3.600zł wykażemy ze znakiem minus w pozycji 53  w deklaracji VAT w miesiącu dokonania sprzedaży.

 

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535  z późn. zm.)

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22.12.2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2010 nr 246, poz. 1649 z późn. zm.)

Hanna Jerzak

Menedżer

Departament Outsourcingu Rachunkowości

Polecamy artykuły

Autor:

Outsourcing Rachunkowości

Źródło:

Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o.
Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK