| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Sprzedaż wyrobów mącznych z 5-proc. stawką VAT

Sprzedaż wyrobów mącznych z 5-proc. stawką VAT

Do sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów mącznych: pierogów, krokietów, naleśników, kopytek oraz łazanek, należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 5 proc.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu udzielił interpretacji przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Sprawa dotyczyła opodatkowania wyrobów mącznych, takich jak pierogi, krokiety, naleśniki, kopytka, łazanki sklasyfikowanych w PKWiU 10.73.11.0, do których podatnik zastosował 5-proc. stawkę podatku VAT.

Poznańska izba wyjaśniła, że z uwagi na wygaśnięcie derogacji dotyczącej możliwości stosowania przez Polskę stawek obniżonych (7 proc., 3 proc.) zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. i przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do dnia 31 grudnia 2010 r., od stycznia 2011 r. stawki podatku VAT na m.in. nieprzetworzoną żywność muszą wynosić co najmniej 5 proc. - co wynika z przepisów Unii Europejskiej.

W świetle powyższego, ustawodawca polski wprowadził nową stawkę podatku w wysokości 5 proc.

W myśl art. 41 ust. 2a ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dla towarów, wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5 proc.

W poz. 26 załącznika nr 10 do ustawy, zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5 proc., wymienione zostały towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 10.73.11.0, tj. „Makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne”.

Organ skarbowy zwrócił jednocześnie uwagę na objaśnienia zawarte do załącznika nr 3 do ustawy, w których wskazano m.in., że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Zatem, z uwagi na fakt, iż załącznik nr 10 do ustawy przewiduje dla towarów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 10.73.11.0 stawkę niższą (5 proc.) niż stawka przewidziana w załączniku nr 3 do ustawy (8 proc.), w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT w wysokości 5 proc.

Reasumując, według poznańskiej izby podatnik do sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów mącznych: pierogów, krokietów, naleśników, kopytek oraz łazanek, które zaklasyfikował do PKWiU 10.73.11.0, prawidłowo przyjął stawkę podatku VAT w wysokości 5 proc.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 kwietnia 2011 r. (nr ILPP4/443-63/11-3/ISN).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK