| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługi gastronomiczne i cateringowe wraz ze sprzedażą napojów

Usługi gastronomiczne i cateringowe wraz ze sprzedażą napojów

Czy wnioskodawca stosuje prawidłowe stawki VAT do wykonywanych przez siebie usług i czy prawidłowo wystawia faktury VAT, czy też powinien – jak tego oczekują jego potencjalni klienci – wystawiać faktury jako usługa cateringowa ze stawką VAT 8 proc. na całość usługi, bez wyszczególniana sprzedawanych napojów (kawa, herbata, napoje gazowane)?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 maja 2011 r. (nr ILPP2/443-560/11-2/MR)

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest podatnikiem świadczącym usługi cateringowe i gastronomiczne (PKWiU 56). Na wykonywane przez siebie usługi wystawia faktury VAT. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 246, poz. 1649) stosuje do opodatkowania stawkę preferencyjną w wysokości 8 proc., natomiast sprzedając wraz z tymi usługami kawę i herbatę (wraz z dodatkami), napoje bezalkoholowe gazowane oraz wody mineralne, wykazuje tę sprzedaż w osobnej pozycji ze stawką 23 proc. Podatnik, przystępując do przetargów na wykonywanie usług cateringowych, przedstawia w swojej ofercie koszty w następujący sposób: usługę cateringową wyszczególnia ze stawką 8 proc., a sprzedaż napojów ze stawką VAT w wysokości 23 proc. W takiej sytuacji klienci odrzucają często taką ofertę, uzasadniając to zawyżeniem przez wnioskodawcę ceny świadczonych usług i ich kosztów.

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy postępuje on prawidłowo. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 246, poz. 1649), a także zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia - usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56) podlegają obniżonej stawce VAT 8 proc., z wyłączeniem sprzedaży m.in. kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych i wód mineralnych. Nieprawidłowym zachowaniem byłoby traktowanie sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych i wód mineralnych w całości jako usługę cateringową oraz wystawienie faktury wyłącznie ze stawką 8 proc.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) (...) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK