| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługi gastronomiczne i cateringowe wraz ze sprzedażą napojów

Usługi gastronomiczne i cateringowe wraz ze sprzedażą napojów

Czy wnioskodawca stosuje prawidłowe stawki VAT do wykonywanych przez siebie usług i czy prawidłowo wystawia faktury VAT, czy też powinien – jak tego oczekują jego potencjalni klienci – wystawiać faktury jako usługa cateringowa ze stawką VAT 8 proc. na całość usługi, bez wyszczególniana sprzedawanych napojów (kawa, herbata, napoje gazowane)?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 maja 2011 r. (nr ILPP2/443-560/11-2/MR)

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest podatnikiem świadczącym usługi cateringowe i gastronomiczne (PKWiU 56). Na wykonywane przez siebie usługi wystawia faktury VAT. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 246, poz. 1649) stosuje do opodatkowania stawkę preferencyjną w wysokości 8 proc., natomiast sprzedając wraz z tymi usługami kawę i herbatę (wraz z dodatkami), napoje bezalkoholowe gazowane oraz wody mineralne, wykazuje tę sprzedaż w osobnej pozycji ze stawką 23 proc. Podatnik, przystępując do przetargów na wykonywanie usług cateringowych, przedstawia w swojej ofercie koszty w następujący sposób: usługę cateringową wyszczególnia ze stawką 8 proc., a sprzedaż napojów ze stawką VAT w wysokości 23 proc. W takiej sytuacji klienci odrzucają często taką ofertę, uzasadniając to zawyżeniem przez wnioskodawcę ceny świadczonych usług i ich kosztów.

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy postępuje on prawidłowo. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 246, poz. 1649), a także zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia - usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56) podlegają obniżonej stawce VAT 8 proc., z wyłączeniem sprzedaży m.in. kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych i wód mineralnych. Nieprawidłowym zachowaniem byłoby traktowanie sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych i wód mineralnych w całości jako usługę cateringową oraz wystawienie faktury wyłącznie ze stawką 8 proc.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) (...) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »