| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak dokumentować udzielanie skonta

Jak dokumentować udzielanie skonta

Za terminowe regulowanie faktur (w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) udzielamy 3% skonta. Faktury wystawiamy od razu na kwotę udzielonego rabatu. Gdy nabywca nie spełni warunku, wystawiamy fakturę korygującą zwiększającą VAT. W trakcie kontroli urząd zakwestionował takie postępowanie, uznając, że powinniśmy wystawić fakturę bez rabatu, a następnie, gdy nabywca zapłaci w terminie, wystawić korektę, a nie odwrotnie. Czy urząd ma rację?

RADA

Rację mają kontrolujący, twierdząc, że powinni Państwo postępować odwrotnie, tj. najpierw wystawiać fakturę bez uwzględnionego skonta (skoro w momencie jej wystawienia nabywca nie nabył jeszcze prawa do skonta), natomiast po zapłacie w terminie wystawiać fakturę korygującą dokumentującą przyznane skonto. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Skonto stanowi obniżenie (najczęściej procentowe) ceny np. za natychmiastową zapłatę, zapłatę przed ustalonym terminem albo zapłatę gotówkową za towar objęty sprzedażą kredytową lub ratalną. Określenie zasad, na jakich przysługuje skonto, następuje w momencie zakupu, jednak nabycie prawa do skonta następuje później, tj. w momencie wystąpienia warunku uprawniającego do skonta.

Podstawą opodatkowania jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku ustalenia przez strony transakcji prawa do skonta kwota należna obejmuje pierwotnie również kwotę skonta. Dopiero spełnienie warunku przyznania skonta (w omawianej sytuacji - zapłaty w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) skutkuje zmniejszeniem podstawy opodatkowania VAT (art. 29 ust. 4 ustawy o VAT).

W tej sytuacji nie jest właściwe wystawianie faktur pierwotnych uwzględniających skonto, do którego prawo nie zostało jeszcze nabyte. Rację mają zatem kontrolujący, twierdząc, że powinni Państwo postępować odwrotnie, tj. najpierw wystawiać fakturę bez uwzględnionego skonta (skoro w momencie jej wystawienia nabywca nie nabył jeszcze prawa do skonta). Następnie po ewentualnej zapłacie w terminie należy wystawić fakturę korygującą dokumentującą przyznane skonto (fakturę korygującą, o której mowa w § 13 ust. 1 rozporządzenia o fakturach).

Faktury korygujące powinny być rozliczone w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie potwierdzenia przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »