| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Klientowi, który wynajął u nas samochód, przekazaliśmy nasze kurtki z logo firmy. Wydaliśmy je z magazynu (pełna księgowość). Kurtki te mają znaczną wartość. Czy fakt ich wydania powoduje obowiązek opodatkowania VAT?

Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że podatnik przekazał nabywcy usługi najmu samochodu kurtki ze swoim logo. Czynność ta ma wpłynąć na prowadzoną przez podatnika działalność gospodarczą poprzez identyfikowanie logo zamieszczonego na kurtkach przekazanych usługobiorcy ze świadczonymi przez firmę usługami. Wpłynie to na promocję własnej marki, utrzymanie klienta, a w rezultacie da oczekiwany wzrost przychodów ze sprzedaży. Jednak mimo że przekazane nieodpłatnie kurtki z logo przedsiębiorcy mają służyć prowadzonej przez niego działalności, czynność ta podlega obecnie opodatkowaniu VAT, jeżeli:

1) podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytej odzieży,

2) towary te nie stanowią prezentów o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Bez znaczenia pozostaje fakt, że nieodpłatne przekazanie odzieży z logo firmy nastąpiło na cele związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika.

Wyłączeniu z opodatkowania VAT nadal podlegają te towary przekazane nieodpłatnie, których wartość jest nieduża, tzn. spełniające warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Jednak w związku z tym, że Czytelniczka wskazała, iż przekazane towary miały znaczną wartość, można przypuszczać, że przekraczają one limity ustalone dla prezentów o małej wartości, wobec czego nie można wyłączyć ich opodatkowania na podstawie art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Więcej na ten temat w Biuletynie VAT

reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »