| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Klientowi, który wynajął u nas samochód, przekazaliśmy nasze kurtki z logo firmy. Wydaliśmy je z magazynu (pełna księgowość). Kurtki te mają znaczną wartość. Czy fakt ich wydania powoduje obowiązek opodatkowania VAT?

Na równi z odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT uznaje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Do 31 marca 2011 r. nieodpłatne przekazanie towarów podlegało opodatkowaniu pod warunkiem, że zostało dokonane na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika, a nabycie towarów dawało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast od 1 kwietnia 2011 r. nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu bez względu na cel tego przekazania, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

 

OFERTA 2012

Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych

 

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, komentując na swojej stronie internetowej najważniejsze zmiany w ustawie o VAT, które weszły w życie od 1 kwietnia 2011 r.: „Dla uznania nieodpłatnej dostawy za odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie 2 przesłanki:

1) podatnik przekazuje lub zużywa nieodpłatnie towary należące do jego przedsiębiorstwa

oraz

2) podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Oznacza to, że cel takiego przekazania pozostaje bez znaczenia, podobnie jak i podmiot, na rzecz którego jest ono dokonywane (przepis wskazuje jedynie przykładowe sytuacje, które mogą zostać uznane za odpłatną dostawę towarów). Wyłączenia w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT pozostały bez zmian”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK